Каменяр: Інформаційно-аналітичний часопис Львівського національного університету імені Івана Франка

Сучасні проблеми прикладної математики та інформатики

В Актовій залі Університету 24 вересня 2015 року відбулось урочисте відкриття XXI Всеукраїнської наукової конференції «Сучасні проблеми прикладної математики та інформатики».
З початком роботи конференції привітав учасників заходу проректор з науково-педагогічної роботи та інформатизації Віталій Кухарський: «Не зважаючи на складну економічну та соціально-політичну ситуацію в нашій країні, на цю конференцію з’їхалось чимало науковців. Це засвідчує високий рівень і вагомість її проведення». Віталій Михайлович побажав учасникам наукового семінару плідних дискусій і креативних ідей.
У вітальному слові декан факультету прикладної математики та інформатики, професор Ярема Савула розповів про передумови створення факультету та його здобутки та досягнення. «Факультет прикладної математики та інформатики – один із перших в Україні та перший на західних її теренах факультет комп’ютерного профілю, який був створений на базі механіко-математичного факультету 1975 року й увібрав у себе комп’ютерно орієнтовані кафедри обчислювальної математики, прикладної математики та кафедри теорії оптимальних процесів. Поштовхом для виникнення цих кафедр та й факультету загалом було створення 1959 року у Львівському університеті обчислювального центру та інтенсивний розвиток на його основі наукових робіт у галузі обчислювальної математики». Ярема Григорович також окреслив основні тенденції розвитку факультету на сучасному етапі, закцентувавши увагу на міжнародній співпраці та студентських перемогах на Всеукраїнських і Міжнародних олімпіадах із програмування. «Найбільшим і найважливішим здобутком факультету прикладної математики та інформатики за сорок років є майже шість тисяч випускників факультету, які працюють у науці, бізнесі, державних установах, а також гідно представляють Україну за її межами», – резюмував професор Ярема Савула.
Цьогоріч факультету прикладної математики та інформатики виповнюється 40 років, а відтак конференція розпочалась із вітальних слів на адресу адміністрації та викладачів факультету. Декан факультету математики та інформатики Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, професор Ігор Черевко наголосив на плідній багаторічній співпраці з факультетом прикладної математики та інформатики Львівського університету: «Ми високо цінуємо наші зв’язки і прагнемо, щоб вони поглиблювались і розвивались».
Випускник факультету, а сьогодні успішний підприємець, президент ІТ-компанії Soft Serve Тарас Кицмей зазначив, що «ті цінності й унікальні взаємини між викладачами і студентами факультету стали для нього надійною підвалиною для подальшого професійного й особистого розвитку. Бажаю, щоб унікальність цього середовища була незмінною, а факультет і надалі залишався «кузнею кадрів» для ІТ-індустрії Львова, України та світу».
Ще один випускник факультету – доктор фізико-математичних наук, завідувач відділу механіки тонкостінних елементів конструкцій Інституту прикладних проблем механіки і математики ім. Я.С. Підстригача НАН України Михайло Марчук у вітальному слові згадав свої студентські роки й зауважив, що «залучення до наукової праці стимулювало студентську молодь до дії, адже коли ти працюєш під керівництвом та опікою таких хороших викладачів, то зростаєш і духовно, і професійно».
Долучився до привітань і професор Національного університету водного господарства і природокористування Петро Мартинюк: «Львівська школа прикладної математики є фундаментом для багатьох наукових шкіл України. Тож бажаю вам успіхів у нових починаннях, високих злетів і сумлінних студентів».
Під час пленарного засідання конференції було представлено дві доповіді. Завідувач кафедри обчислювальної математики, професор Роман Хапко розповів про одного з фундаторів і багаторічного лідера наукового та навчального напрямів, пов’язаних із обчислювальною і прикладною математикою у Львівському університеті в 1960-1990 рр., Йосифа Васильовича Людкевича. Завідувач кафедри інформаційних систем, професор Георгій Шинкаренко окреслив основні віхи історії кафедри та розказав про плани й перспективи на майбутнє.
Після пленарного засідання учасники заходу продовжили свою роботу в секціях: методи розв’язання прямих і обернених задач, операторних рівнянь та оптимізації; прикладні проблеми інформатики та кібернетики, методи скінченних і граничних елементів та їх застосування.

 Уляна Севастьянів.

Фото Олега Вівчарика