Каменяр: Інформаційно-аналітичний часопис Львівського національного університету імені Івана Франка

Нагороджено переможців Всеукраїнського конкурсу “Іван Франко: дух, наука, думка, воля”

9 червня у Дзеркальній залі Університету відбулося нагородження переможців Всеукраїнського конкурсу творчих робіт учнів 10–11 класів загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів “Іван Франко: дух, наука, думка, воля”.
3 15 грудня 2008 року до 29 квітня 2009 року наш Університет проводив Всеукраїнський конкурс творчих робіт учнів 10–11 класів загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів “Іван Франко: дух, наука, думка, воля”. Варто зазначити, що цей конкурс відбувався вчетверте. Цього разу на розгляд журі свої роботи подали 86 учасників з 11 областей України та Автономної Республіки Крим.
Відкриваючи церемонію нагородження переможців, проректор з науково-педагогічної та виховної роботи Звенислава Мамчур зазначила, що цей конкурс – вагомий внесок у розвиток української мови та пошанування пам’яті великих синів і дочок України. “Я низько схиляю голову перед викладачами, вчителями та батьками, які прищепили вам любов до української мови”, – сказала Звенислава Ігорівна.
Голова журі конкурсу директор Інституту франкознавства Святослав Пилипчук, ділячись своїми враженнями від творчих учнівських робіт, зазначив, що основну увагу під час оцінювання звертали на оригінальність та свіжість думки у творах, на вміння провести паралелі між побаченим у Франкових творах і сучасністю. “Беручи участь у конкурсі, ви здійснили перший крок на шляху осягнення величі української літератури. Робіть так, як Іван Франко, – завжди прагніть досягати того, що поза межами можливого”, – побажав переможцям та учасникам конкурсу дослідник І. Франка.
Отже, за підсумками конкурсу визначено одинадцять переможців. Третє місце посіли: Наталія Свистун (м. Хмельницький), Юлія Іваночко (м. Стебник Львівської області), Марія Демичева (м. Харків), Анна Дігтяр (м. Полтава), Ярина Гущак (с. Давидів Львівської області), Ліна Андріянова (м. Васильків Київської області).
За друге місце грамоти та призи отримали троє учнів: Вікторія Сусідко (селище Нижній Нагольчик Луганської області), Тетяна Кисельова (м. Алчевськ Луганської області) і Тетяна Базарницька (м. Сос­нівка Львівської області).
Перше місце посіли Павло Колесников (м. Бердянськ Запорізької області) і Ганна Коваленко (м. Макіївка Донецької області).
Вітаючи переможців конкурсу, заступник голови профспілкового комітету студентів Роман Березюк вручив Павлові Колесникову та Ганні Коваленко запрошення на відпочинок в університетському спортивно-оздоровчому таборі “Карпати” (с. Чинадієво Закарпатської області).
Святкову атмосферу нагородження доповнював фольклорний гурт автентичного співу “ДоСхідСонця”.
Після вручення нагород гості зробили фото на згадку перед пам’ятником Іванові Франку, а потім мали змогу відвідати Інститут франкознавства Університету та побувати на екскурсії вулицями Львова.

Оксана Гоцур
Фото Юлії Мілянич

Пропонуємо увазі читачів уривки з творчих робіт переможців Всеукраїнського конкурсу “Іван Франко: дух, наука, думка, воля”:

* * *
Знання, яке не спирається на ідеї минулого, яке не має зв’язку зі своїми витоками, позбавлене основ та глибинної суті. Тому опанування культурного надбання нашого народу має важливе значення для духовної і соціальної розбудови України. У зв’язку з цим доречно сьогодні замислитися над спадщиною великого українського письменника, видатного критика, публіциста, ученого, громадського і політичного діяча І. Франка.

* * *
Чому поетові так боліло майбутнє рідного народу? Чому не міг заснути від сорому, а ми спимо? Чому не робимо належних висновків, читаючи твори Каменяра? Чому не доросли до його свідомості й такі нікчемні переконання маємо? Чому не палить наші душі сором, про який писав Франко? Чи, може, ми ще не ті сучасники, яким судилося осягнути глибину думки письменника? Чи не занадто прискіпливим він був до себе? Чи не переоцінював нас, нащадків? Питання… питання… питання… І, на жаль, лише риторичні. 

* * *
Настане час – і, вірю, Україна зведеться з колін, і кожен захоче врешті гордо сказати: “Я українець!”. І відчує істинну любов до своєї держави, упевненість у майбутньому, не тільки своєму, а й власних дітей… Саме за таку Україну боровся Франко: гідну серед гідних, рівну серед рівних… Головне – не вдатися до відомої ментальної риси українців “якось-то буде”…


* * *
Кажуть, що творець книжки – автор, творець її долі – читач. Доля творів Івана Франка – джерельна; їх глибина, чистота й одержимість ніколи не обміліє, не скаламутиться, не згасне.

Категорія: №6, червень 2009 р.