Каменяр: Інформаційно-аналітичний часопис Львівського національного університету імені Івана Франка

Великий піст

Великий піст вважається найго­лов­ні­шим та найсуворішим.

Ще філософ Григорій Сковорода казав, що “Піст – наймиліша, найугодніша Богу річ!”

Народне прислів’я “Постись духом, а не тілько брюхом” наголошувало, що Піст, передусім, означає очищення душі від злих думок і вчинків.

Позитивний вплив на здоров’я людини посту довели вчені медичного центру Інституту серця США. Вони підтвердили користь регулярних періодичних постів для роботи серцево-судинної системи й обміну речовин, оскільки знижують ризик хвороб коронарних артерій і діабету та рівень “поганого” холестерину в крові людини.

В американському Національному інституті проблем старіння довели, що 24-х годинне утримання організму без їжі є м’яким стресом для клітин нашого тіла, відповіддю на який є збільшення здатності організму впоратися із сильнішим стресом. “Це свого роду аналог фізичних вправ для клітин”, – йдеться у результаті дослідження.

Згідно з дослідженнями Національної академії харчування США, система позмінного прийому м’ясної і вегетаріанської їжі, визнана дуже раціональною, оскільки є природним тренуванням для імунної та травної систем та має комплексний оздоровчий вплив.

Піст  – для здоров’я

Потрібно взяти до уваги, що Великий піст, який триває 48 днів, припадає на найважчий для організму час – переходу від зими до весни, коли відбувається перебудова всіх життєвих процесів. Тому, щоб не завдати шкоди організму і використовувати піст максимально для покращення свого здоров’я, необхідно до харчування в цей період поставитися відповідально.

Основні правила оптимізації харчування під час Великого посту. Продовження

Книга – найкращі ліки

Читання – найефективніший спосіб заспокоїтися! Саме читання швидше, ніж музика, прогулянка або горнятко чаю, нормалізує наш пульс і знімає м’язову напругу.

“Шести хвилин тихого читання достатньо для того, аби зменшити рівень стресу майже на 70%, причому жанр книги не має значення”, – запевняє автор дослідження, британський нейропсихолог Девід Льюїс (David Lewis).

Читаючи, ми концентруємо увагу на сюжеті книги і забуваємо про реальність, у цей момент нормалізуються біохімічні процеси організму, вмикається механізм самоконтролю і до нас повертається почуття рівноваги.

Підготовлено за матеріалами українських медіа

Поспіх шкодить нашому здоров’ю

Під натиском щоденного поспіху перебуває не тільки наша свідомість, а й організм. Він потерпає навіть на клітинному рівні. Що відбувається з організмом людини, яка змушена постійно поспішати?

Наші біоритми формувалися століттями – як реакція на природну зміну зими і літа, дня і ночі.

Наш перший біологічний годинник працює відповідно до природних ритмів, визначаючи цикли вироблення гормонів, оновлення клітин і функціонування органів. Другий – локалізований у корі головного мозку, він дозволяє нам погоджувати свій час зі соціальними сигналами. Скажімо, на дзвінок будильника чи про початок ділової зустрічі “сигналізує” саме другий “годинник”. Він впливає на наше життя сильніше, ніж тривалість дня чи перепади температури. Тому нерідко ми живемо швидше, ніж передбачено природою, аби встигати за темпом сучасного життя. Але наш організм не встигає за нами!

З погляду фізіології, жити всупереч природним ритмам – шкідливо. Біоритми живих організмів формувалися мільйони років як адаптивна реакція на зовнішнє середовище, а колосальні зміни в нашому способі життя відбулися в останні півстоліття.У нас просто немає фізіологічних ресурсів, щоб забезпечити нормальне існування в такому ритмі. Результат – ожиріння, гіпертонія, нервові розлади, діабет. Причини цих і інших проблем медики бачать у розсинхронізації наших природних і соціальних ритмів. Продовження

В основі еволюції людини – схильність до співчуття і співпраці

Дослідники з Каліфорнійського університету (США) кидають виклик сталим уявленням про сутність людської поведінки для природного виживання: соціологи збирають все більше доказів розвитку людини у напрямі співчуття і взаємної співпраці для особистого процвітання. Ці факти суперечать Дарвінівській теорії “кожен за себе”, згідно з якою людина від природи егоїстична і саме завдяки природженому егоїзму у суспільстві відбувається боротьба за виживання і так званий природний добір, – інформує “Освітній портал”.

На противагу класичної теорії американські вчені стверджують, що життєвий успіх кожного індивідуума залежить від виховання і культивування альтруїстичних і жалісливих відчуттів. Фахівці назвали нову теорію “виживанням найдобрішого”. На їхню думку, основним завданням для виживання людства і реплікації генів є турбота про оточення – кожна людина на планеті живе, щоб розвивати вміння допомагати людям, і співпрацювати, а не змагатися в соціумі. Навіть Чарльз Дарвін вважав, що симпатія – найсильніший інстинкт людської натури. Продовження

Цікаві факти про жінок і чоловіків

Лише 9% жінок світу вважають себе справді привабливими. 43% жінок вважають, що “виглядають природно”, 24% вважають себе “середньої зовнішності”, 8% – жіночними, 7% – симпатичними, і лише 2% відкрито стверджують, що сексуальні.

Від 9 до 10% дорослих жінок терплять від переїдання та психологічної неспроможності контролювати споживання їжі.

17 000 жертв вимушених шлюбів живуть у Швейцарії.

Дві третини з 300 мільйонів дітей, позбавлених можливості мати освіту, є дівчатами.

4 мільйони жінок і дівчат щорічно стають об’єктом продажу чоловікові, звідникові на невільницькому ринку.

На 20% різниться рівень заробітної плати у жінок і у чоловіків, що займають однакову посаду з однаковими службовими обов’язками.

Виявляється, жінки краще, ніж чоловіки, розпізнають обличчя.

Два роки американський соціолог Івона Россдейл порівнювала розміри грудей і дані тестів на інтелект у 1200 своїх співвітчизниць. І дійшла висновку, що розмір все-таки має значення. “Ми справді виявили, що у повногрудих жінок коефіцієнт інтелекту вищий приблизно на 10 пунктів”.

Замахуючись, щоб щось кинути, жінка відводить руку не вбік, а назад. Саме тому їх ніколи не посилають підривати танки. Продовження

Небезпека йододефіциту

Проблема йододефіциту людству відома давно. Ще задовго до відкриття йоду, лікарі зауважили підвищену захворюваність зобом, кретинізмом, серцевими порушеннями і високу дитячу смертність серед мешканців гірських і передгірних місцевостей у той час, коли цієї проблеми не було у людей, що заселяють океанські узбережжя.

Значення йоду для здоров’я людини усвідомили згодом. Проте ще довгі роки брак йоду в організмі людини пов’язували виключно зі збільшенням щитовидної залози, частково з розумовою відсталістю. Лише у 1983 році міжнародне співтовариство прийняло термін “йододефіцитні захворювання”. Тепер фахівцям відомо, що нормальний йодний баланс забезпечує функціонування всіх органів і систем організму. Найбільше він важливий для формування і функціонування ендокринної, нервової, опорно-рухової та серцево-судинної систем. Розвиток плоду у жінки без нього не можливий.

Для підтримки здоров’я людина має вживати корисну їжу, адже саме з нею ми отримуємо необхідні мінеральні речовини.
Дітям від 7 до 12 років за робу потрібно вживати 120 мкг йоду.

Відповідно, брак йоду спричинює усілякі порушення і захворювання. За даними ЮНІСЕФ, з 46 000 щорічних “непродуктивних вагітностей” в Україні, до числа яких входять викидні, недоношення, мертвонародження і загибель дитини віком до 12 місяців, єдиною причиною у майже 40 000 випадків є нестача йоду у матері. Брак йоду також спричиняє розвиток онкологічних, серцево-судинних, психічних і низки інших небезпечних захворювань. Продовження

Гарних снів!

У “соньків” – свята: 1 березня відзначають Всесвітній день сну, заснований за пропозицією Світового фонду психічного здоров’я, а 21 березня – Всесвітній день сну – в рамках проекту Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) з проблем сну та здоров’я.

Міфи і факти про сон

Сліпі “бачать” сни

Люди, що осліпли вже після народження, можуть бачити картинки у снах. Сліпі з народження не бачать картинок, однак їхні сни наповнені звуками, запахами і тактильними відчуттями.

Ми забуваємо 90% сновидінь

Через п’ять хвилин після пробудження ми не пам’ятаємо половини своїх снів, а вже через десять хвилин вже не зможемо пригадати 10% з них. Відомо, що поети, письменники, учені бачили сни, у яких складали вірші, прозу або придумували нову наукову теорію. Пощастило тим, хто здогадався залишити біля ліжка ручку й папір. Саме завдяки сну з’явився вірш Семюеля Колріджа “Кубла Хан”, історія про доктора Джекіля та містера Хайда Роберта Льюіса Стівенсона, Франкенштейн Мері Шеллі, і знаменита періодична система елементів – таблиця Менделєєва. Продовження

Фактори ризику в цифрах

Людина своїми звичками урухомлює сили, які її занапастять” Піфагор

Дуже впливовими факторами ризику розвитку серцево-судинних захворювань є гіпертонія, цукровий діабет, куріння, надлишкова вага, недостатня рухливість, виникнення яких пов’язане з неправильним харчуванням.

Високий тиск крові, цукровий діабет, високий рівень холестерину в крові зустрічаються у людей із надлишковою вагою.

При енергетично збалансованому харчуванні розвиток згаданих захворювань викликають тваринні жири, сіль і рафінований цукор, тютюнокуріння, вживання алкоголю, стреси та холестерин. Продовження

Пиво – причина алкогольного гепатиту

Ця важка недуга, яка виникає від тривалого вживання надмірної кількості алкоголю, часто буває провісником цирозу. На думку учених, ризик виникнення алкогольного захворювання печінки з’являється, коли добове засвоєння чистого алкоголю становить 40 г у чоловіків і 20 г у жінок. Для виникнення алкогольного цирозу досить п’яти років активного вживання алкоголю. У людей, хворих на цироз, ніколи не буває похмілля. Тому вони вживають дуже багато спиртного, у них знижується апетит, і в результаті – в організмі не вистачає білка, вітамінів, мінералів, вони худнуть. Розширюються судини носа, червоніють очі, збільшуються залози і порушується функція печінки, починається її жирове переродження. Цироз печінки часто переходить у рак. Однак, якщо людина вчасно припиняє вживати алкоголь, починає лікувати печінку, її ще можна врятувати.

Загалом, у ситуації із захворюваністю через надмірне споживання алкоголю винна наша реклама. На кожному кроці рекламується міцний алкоголь і пиво, пиво, пиво… Люди, які п’ють пиво, навіть не підозрюють, що воно є більшим лихом, ніж горілка і коньяк. Надмірне споживання пива швидше призводить до цирозу печінки, а також викликає захворювання нирок. Значить, щоб запобігти захворюванню гепатитом, слід вести здоровий спосіб життя, зміцнювати імунітет, частіше звертатись до лікаря, не лінуватися здавати аналізи. Продовження