Каменяр: Інформаційно-аналітичний часопис Львівського національного університету імені Івана Франка

День пам’яті Івана Франка

28 травня минуло 93 роки від дня смерті Івана Франка. Представники нашого Університету взяли участь у панахиді та пам’ятному вічі на могилі генія. В. о. ректора Василь Височанський та проректор з науково-педагогічної та виховної роботи Звенислава Мамчур від імені університетської спільноти поклали квіти до пам’ятника.
Панахиду відправив отець Богдан Смук за участю хору “Благовіст” церкви Святого архістратига Михаїла. Після панахиди відбулося пам’ятне віче. Слово про Івана Франка виголосив поет, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка, Герой України Дмитро Павличко. У своєму виступі він закцентував увагу на актуальності думок Івана Франка у сучасному світі. “Іван Франко додав до невмирущості нашого народу державність. Заполонив українську націю державотворчою енер­гією. Силою свого пророчого слова він рівний Тарасові Шевченку, але за глибиною свого мислення вирізняється серед своїх попередників і сучасників. Продовження

Нагороджено переможців Всеукраїнського конкурсу “Іван Франко: дух, наука, думка, воля”

9 червня у Дзеркальній залі Університету відбулося нагородження переможців Всеукраїнського конкурсу творчих робіт учнів 10–11 класів загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів “Іван Франко: дух, наука, думка, воля”.
3 15 грудня 2008 року до 29 квітня 2009 року наш Університет проводив Всеукраїнський конкурс творчих робіт учнів 10–11 класів загальноосвітніх і професійно-технічних навчальних закладів “Іван Франко: дух, наука, думка, воля”. Варто зазначити, що цей конкурс відбувався вчетверте. Цього разу на розгляд журі свої роботи подали 86 учасників з 11 областей України та Автономної Республіки Крим.
Відкриваючи церемонію нагородження переможців, проректор з науково-педагогічної та виховної роботи Звенислава Мамчур зазначила, що цей конкурс – вагомий внесок у розвиток української мови та пошанування пам’яті великих синів і дочок України. Продовження

Погляд на проблеми та перспективи екологічної освіти в Україні

11–12 червня в нашому Університеті відбувався міжнародний науково-практичний семінар “Проблеми і перспективи екологічної освіти”.
Цей семінар був продовженням круглого столу “Екологічна освіта регіону”, який відбувся ще в грудні минулого року. Нагадаю, що під час круглого столу науковці розглянули питання розробки “Програми екологічної освіти Львівщини” як демонстраційної моделі регіональної екоосвіти.
 Екологічна ситуація, що склалася у світі, спонукає до швидкої перебудови мислення людства і кожної конкретної людини, формування екологічної свідомості та екологічної культури. У зв’язку з цим екологічна освіта й екологічне виховання стають новим пріоритетним напрямом педагогічної теорії і практики.
 У міжнародному науково-прак­тич­но­му семінарі взяли участь українські і польські науковці. У його рамках відбулося пленарне засідання і три круглі столи: “Формальна і неформальна екоосвіта”, “Регіональні програми екоосвіти”, “Екоосвіта на природоохоронних територіях”. Продовження

Досягнення слухачів підготовчого відділення для іноземних громадян

Вивчення іноземних мов надзвичайно актуальне в наш час. Сьогодні вже не достатньо володіти однією мовою, адже що більше мов людина знає, то більше можливостей вона має. Кажуть, найкраще вивчати мову у відповідному мовному середовищі, проникаючи у спосіб мислення народу, що говорить нею. Надзвичайно важливим аспектом є підготовка іноземних студентів до адаптації в нашому суспільстві.
12–13 травня в Тернопільському національному економічному університеті відбулася Всеукраїнська олімпіада з української мови серед слухачів підготовчих відділень для іноземних громадян. В олімпіаді взяли участь іноземні громадяни – слухачі підготовчих відділень 10 університетів та коледжів з 5 міст України – Львова, Тернополя, Івано-Франківська, Кривого Рогу та Києва. Слухачі підготовчого відділення для іноземних громадян факультету доуніверситетської підготовки нашого Університету Едуардо Баптиста Леал Нуньєс (Бразилія) та Чжан Лун (КНР) продемонстрували добре володіння українською мовою і посіли перше та третє місця відповідно. Продовження

Франкові урочистості в Університеті

Іван Франко для української нації – Учитель і Вихователь. А для нашого Університету ще й Патрон.
У Дзеркальній залі нашого Університету вже вп’яте наприкінці травня проводять Франкові урочистості. Захід під гаслом “Якби ти знав, як много важить слово…” організували Міжнародна асоціація франкознавців (голова – проф. М. Гнатюк) та кафедра перекладознавства і контрастивної лінгвістики ім. Г. Кочура (завідувач – проф. Р. Зорівчак).
На урочистості завітали ті, кому дороге Франкове Слово. Вів вечір професор М. Гнатюк. Особливим за емоційним напруженням був початок заходу, народний артист України Святослав Максимчук з акторською майстерністю продекламував декілька поезій Івана Франка, зокрема вірш “Зоні Юзичинській” (написаний 3 лютого 1916 р.).
Про мету урочистостей розповіла професор Роксолана Зорівчак: “Задум проводити вечори Патронового Слова виник тому, що відчуваємо, наскільки мало – попри досить значну когорту блискучих франкознавців – широкий університетський загал вчитується у Франкові тексти – вірші, оповідання, статті, промови. Продовження

Людина, яка належить науці

21 травня в Дзеркальній залі Університету відбулася
Урочиста академія з нагоди ювілею доктора філологічних наук,
професора кафедри світової літератури Нонни Хомівни Копистянської

Нонна Копистянська відома в Україні та за кордоном як учений широкого спектру наукових зацікавлень: славіст і, зокрема, богеміст, історик зарубіжних літератур, а передусім – теоретик літератури з проекцією на генологію, порівняльне літературознавство та хронотоп.
З іменем професора Копистянської пов’язана ціла епоха у філології Львівського університету, адже вже понад півстоліття (цьогоріч виповнилося 55 років її науково-педагогічної праці в Університеті) віддано працює на кафедрі світової літератури, читає дисципліни історії, теорії літератури, розробляє нові цікаві курси з методології літературознавчих досліджень.
Наукові зацікавлення Нонни Копистянської широкі хронологічно, географічно та методологічно – дослідження про жанр, художній час та простір, хронотоп, творчість І. Продовження

Програма Східного партнерства – новий вимір відносин України та ЄС

14 травня в приміщенні Дзеркальної зали факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. Івана Франка відбувся міжнародний круглий стіл “Програма Східного партнерства – новий вимір відносин України та ЄС”. Співорганізаторами заходу, який проходить під патронатом Генерального консульства Республіки Польща у Львові, у рамках Днів Європи, є Інститут європейської інтеграції Львівського національного університету імені Івана Франка та Львівська філія Центру студій європейської інтеграції (Литовська Республіка).
Це вже не перший міжнародний захід, який є результатом співпраці Інституту європейської інтеграції та філії Центру студій європейської інтеграції Литовської республіки у Львові у сфері поширення інформації, роз’яснення та передачі досвіду в питаннях європейської та євроатлантичної інтеграції нових країн – членів ЄС громаді Львова. Серед учасників кругло столу були Лев Захарчишин, начальник Управління міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Львівської ОДА, Егідіюс Навікас, начальник відділу загальної закордонної політики і безпеки департаменту Європейського Союзу Міністерства закордонних справ Литовської Республіки, Беатріче Белявців, директор Львівської філії Центру студій європейської інтеграції (Литовська Республіка), Ярослав Жур, консул Генерального консульства РП у Львові, д-р Станіслав Гурка, Інститут європеїстики Ягеллонського університету (Краків, Республіка Польща), професор Маркіян Мальський, декан факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. Продовження

Урожайний рік соціологів Університету

Інтерв’ю із завідувачем кафедри історії
та теорії соціології історичного факультету
професором Наталією Черниш

– Наталіє Йосипівно, нещодавно у “Новинах і оголошеннях” сайту Львівського національного університету імені Івана Франка оприлюднено список студентів – переможців Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт з природничих, технічних і гуманітарних наук у 2008/2009 навчальному році (витяг з Наказу Міністерства освіти і науки України № 498 від 10 червня 2009 р.). Є серед них і двоє Ваших студентів-соціологів. Розкажіть про цей конкурс – адже Ви були у складі його журі…
– Справді, 25–27 березня цього року в Києві відбувся черговий конкурс студентських наукових робіт, який приймав факультет соціології Київського національного університету ім. Т. Г. Шевченка. До складу Галузевої конкурсної комісії з соціологічних наук увійшли провідні українські соціологи, які для участі у фінальній частині внаслідок прискіпливого добору вибрали 18 найкращих студентських наукових робіт, що їх подали студенти 15 університетів та інститутів країни. Продовження

Молодіжний ІТ-фестиваль у Львові

Львів поступово стає центром не тільки туристичних промоційних заходів, різноманітних виставок, а й цікавих технологічних молодіжних форумів. Наприкінці травня в Палаці мистецтв упродовж трьох днів відбувався четвертий всеукраїнський ІТ-фестиваль “DE:CODED^09”. Цього року на фестивалі зібралося особливо багато студентів із Львова та всієї України, стихією яких є комп’ютер. Були там також студенти й аспіранти нашої alma mater. До слова, ще задовго до початку події в ЛНУ ім. Івана Франка прочитали лекцію з нагоди Всеукраїнського ІТ-фестивалю.
Пропонуємо увазі читачів кілька штрихів цікавої молодіжної події, а саме: інформаційну картинку фестивалю; коментар аспіранта факультету прикладної математики Василя Білецького, який проводив семінар на тему “Спортивне програмування: що ж це таке?” та патронував змагання зі спортивного програмування, а також “азотне” есе Руслана Бабілі (переможця одного із конкурсів, що його проводив “Asus”), написане під враженнями побаченого азотного шоу. Продовження