Каменяр: Інформаційно-аналітичний часопис Львівського національного університету імені Івана Франка

Покладання квітів до Меморіалу Українським Січовим Стрільцям

31 жовтня студенти Львівського національного університету імені Івана Франка з нагоди святкування 90-ї річниці створення Західноукраїнської Народної Республіки здійснили урочисту пішу ходу до Янівського цвинтаря і поклали квіти до Меморіалу Українським Січовим Стрільцям.
У пішій ході взяли участь в. о. ректора Львівського національного університету імені Івана Франка Василь Височанський, проректори Звенислава Мамчур і Мар’ян Лозинський, декани факультетів, співробітники Університету. Окрім студентів нашого Університету, в урочистій ході взяли участь студенти інших вищих навчальних закладів Львова.
Понад дві тисячі студентів помолилися за душі померлих борців за волю України на поминальній панахиді та запалили свічки і лампадки на могилах Українських Січових Стрільців і воїнів Української Галицької Армії.
Після поминальної панахиди виступили професор кафедри історичного крає­знавства Віктор Голубко та письменниця, громадська діячка Ірина Калинець. Продовження

Шановні друзі!

Від імені профкому студентів та Студентського уряду Львівського національного університету імені Івана Франка в Міжнародний день студента сердечно бажаємо нинішньому і наступним студентським поколінням бути на рівні високих вимог сучасного життя. Майбутнє належить молодим, сповненим життєвої енергії людям. Студенти завжди були найбільш волелюбною, незалежною та свободомислячою частиною суспільства. Зичимо Вам творчого натхнення, наполегливості та успіхів у всіх добрих починаннях, здійснення всіх юнацьких мрій і життєвих планів. Переконані, сплине незначний час, і Ваш досвід та професіоналізм визначатимуть долю всієї держави.

Щиро,
Михайло Мураль,
голова профкому студентів
Уляна Корнацька,
голова Студентського уряду

Кабмін визначив, які наукові об’єкти вважати національним надбанням

Кабінет Міністрів зарахував деякі наукові об’єкти до національного надбання. Відповідне розпорядження уряду підписала Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко.
Як повідомляє прес-служба уряду, відтепер національне надбання становлять науково-дослідний комплекс апаратур для вивчення штучних небесних тіл близького космосу Астрономічної обсерваторії, фонд рукописних, стародрукованих і рідкісних книг Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка.

Українсько-чеська співпраця

Під час святкування днів Чеської Республіки у Львові відбулося підписання двох угод про співпрацю між правничими факультетами Львівського національного університету імені Івана Франка і Західночеського університету із міста Пльзень (Чеська Республіка) і між юридичним факультетом нашого Університету та Інститутом держави і права Академії наук Чеської Республіки.

Урочиста зустріч відбувалася у Дзеркальній залі Франкового університету. Чеську сторону представляли Надзвичайний і Повноважний Посол ЧР в Україні Ярослав Башта, депутат чеського парламенту Томаш Улєгла, Генеральний консул ЧР у Львові Ладіслав Градул, декан юридичного факультету Західночеського університету із міста Пльзень, директор Інституту держави і права Академії наук Чеської Республіки Ярослав Захаріяш, голова сенату юридичного факультету Західночеського університету Даніель Телеськи та інші поважні гості.
Відкриваючи зустріч, декан юридичного факультету ЛНУ ім. Івана Франка Андрій Бойко наголосив на важливості цієї події в налагодженні міжуніверситетських наукових контактів і висловив упевненість, що започаткування спів­праці між юридичними факультетами матиме гарне та конструктивне продовження. Продовження

VIII Тиждень італійської мови “L’italiano in piazza” у Львові

З 19 по 28 жовтня 2008 року в Україні, а саме у Києві, Львові, Маріуполі та Одесі, проходив VІІІ Тиждень італійської мови “L’italiano in piazza” (“Італійська мова на площі”). Подія відбувалася під патронатом президента Італійської Республіки. Цей щорічний захід започаткувало 2001 р. Міністерство закордонних справ Італії, і вже вісім років поспіль воно одночасно відбувається у понад ста країнах світу.
Організатори проведення Тижня у Львові – Центр італійської мови і культури ЛНУ ім. Івана Франка разом з Українським католицьким університетом і Львівською національною музичною академією ім. М. Лисенка.
Чому темою обрали саме площі? В Італії площі мають символічне значення і здавен слугували синонімом життя: у всіх містах країни – від найменших до найбільших – саме площа, la piazza, може перетворюватися і на театральну сцену, і на торговельний майданчик, ресторан чи арт-галерею просто неба, бути місцем проведення політичних акцій та мітингів. Продовження

День німецької мови в Україні

1 жовтня 2008 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка святкували День німецької мови в Україні. Ініціатор свята – Асоціація українських германістів (АУГ), разом із факультетом іноземних мов нашого Університету, кафедрою німецької філології і кафедрою міжкультурної комунікації та перекладу, за сприяння Ґете-інституту в Україні, Українсько-австрійського бюро кооперації в науці, освіті та культурі, Центрального відомства у справах шкільної освіти за кордоном (ФРН). Приводом для святкувань стала низка подій, що припали на цей час: Тижні німецької культури в Україні, наближення Дня німецької єдності, національного свята Австрійської Республіки і, звісно, дні Львівського університету.
Центром проведення Дня німецької мови в Україні Асоціація обрала стіни Франкового університету, де вона завжди знаходить підтримку і з боку керівництва, і безпосередньо “за місцем прописки” – на факультеті іноземних мов. АУГ має свої осередки у всіх обласних центрах України і в Криму, тому не дивно, що свято підтримали в багатьох куточках України, особливо в Донецькій, Луганській областях, у школах Харкова, Києва та ін. Продовження

Символи Львівського національного університету імені Івана Франка

Газета “Каменяр” продовжує ознайомлювати читачів із символами Університету. Поряд із зображеннями символів низки факультетів  подаємо пояснення до них.

Факультет іноземних мов
AD MCML (1950 р.)
POPULOS LINGUAE IUNGUNT
Мова єднає людей
Вежа алегорично символізує
Вавилонську вежу.
Історичний факультет
AD MCMXL (1940 р.)
DISCERNERE VERA
AC FALSA
Муза Кліо уособлює
історичну науку
Механіко-математичний факультет
AD MDCCXLIV (1744 р.)
INSTANTIA EST MATER DOCTRINAE
Наполегливість – матір науки
Стрічка Мебіуса підкреслює специфіку факультету. Продовження

Урочиста академія з нагоди 90-ї річниці ЗУНР

30 жовтня в Актовій залі Університету відбулася урочиста академія з нагоди 90-ї річниці Західноукраїнської Народної Республіки.
Утворенню Західноукраїнської Народної Республіки передували політичні події, які стали переломними в історії українського державотворення. В ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 року стрілецькі частини на чолі із сотником Дмитром Вітовським зайняли всі найважливіші урядові установи в місті. Уже вранці 1 листопада у Львові з’явилися відозви Української Національної Ради до мешканців столиці і до українського населення всієї Галичини, де, зокрема, зазначали: “Волею українського народу утворилася на українських землях Австро-Угорської монархії Українська держава… Найвищою властю Української держави є Українська Національна Рада. З нинішнім днем Українська Національна Рада обіймає власть в столичнім місті Львові і на цілій території Української держави”. Таким чином, унаслідок безкровного збройного повстання у Львові було відроджено українську державність. Продовження

Пам’ятник Президентові ЗУНР

З нагоди 90-річчя утворення Західноукраїнської Народної Республіки в Буську відбулося відкриття пам’ятника Президенту ЗУНР Євгену Петрушевичу. Участь в урочистостях взяла делегація Львівського національного університету імені Івана Франка.

Подією загальноукраїнського значення можна назвати відкриття й освячення першого листопада пам’ятника відомому громадсько-політичному діячеві, президентові ЗУНР Євгену Петрушевичу в його рідному місті Буську. До слова, 145-річчя від дня народження Євгена Петрушевича надбужанська громада святкувала у червні цього року. Пам’ятник встановили на території Буської гімназії імені Євгена Петрушевича при Львівському національному університеті імені Івана Франка.
Участь у відкритті взяли міністр освіти і науки України Іван Вакарчук, перший заступник голови Львівської обласної державної адміністрації  Валерій П’ятак, заступник голови Львівської обласної ради Микола Горинь, племінник Євгена Петрушевича, завідувач кафедри урології Львівського медичного університету імені Данила Галицького Юрій Борис, численна делегація Львівського національного університету імені Івана Франка, яку очолила проректор з науково-педагогічної та виховної роботи Звенислава Мамчур, представники місцевої влади. Продовження