Дні соціолінгвістики в Університеті

Мова є однією з найважливіших ознак соціуму і поза ним існувати не може, а суспільство не функціонуватиме без мови. Питання взаємодії мови й суспільства актуальне вже тривалий час і привертає увагу вчених із різних регіонів України. Активну участь у пропагуванні розвитку потрібних для суспільства соціолінгвістичних студій кілька років поспіль бере Львівський національний університет імені Івана Франка. За підтримки деканату філологічного факультету з ініціативи професора кафедри загального мовознавства Галини Мацюк відбуваються зустрічі різних поколінь дослідників, які вивчають питання взаємодії мови і соціуму в контексті соціолінгвістики. Саме з метою об’єднати зусилля молодих студентів та досвідчених науковців створено школу-семінар із соціолінгвістики.

Цьогорічний календар роботи школи-семінару, яка відбулася 26 – 27 березня, охопив три заходи: 26 квітня – наукова конференція учасників II туру Всеукраїнського конкурсу студентських досліджень із соціолінгвістики (I тур відбувався в університетах); 27 березня – нагородження переможців конкурсу на відкритті VI Всеукраїнського соціолінгвістичного семінару науковців і студентський круглий стіл на тему: “Роль мовознавчої еліти в державі”.
У Всеукраїнському конкурсі студентських досліджень із соціолінгвістики (конкурс має статус міністерського) взяли участь 28 студентів із 15 університетів України, зокрема: Сумського державного університету, Харківського на­ціо­наль­ного університету імені Василя Каразіна, Херсонського державного університету, Луганського національного університету імені Тараса Шевченка, Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Тернопільського національного педагогічного університету імені Володимира Гнатюка, Південноукраїнського державного педагогічного університету імені Костянтина Ушинського (Одеса), Горлівського державного педагогічного інституту іноземних мов та ін. Конкурсанти обговорювали тему мовної ситуації в регіонах України, проблеми формування мовної політики, білінгвізму, ознаки суржику в живому й публічному мовленні, питання міжособистісної взаємодії, соціальних аспектів політичного дискурсу, політичної реклами, взаємодії мови та гендерного чинника, мовлення соціогруп.
До складу журі конкурсу увійшли: професор Г. Мацюк, професор І. Кочан, доцент Л. Сваричевська, доцент З. Терлак, кандидат філологічних наук О. Палінська, кандидат філологічних наук Л. Гонтарук, асистент Л. Процак (Львівський національний університет імені Івана Франка), професор Л. Ставицька (Інститут української мови НАН України), професор Л. Масенко (Національний університет “Києво-Могилянська академія”), кандидат філологічних наук А. Пономаренко (завідувач відділу мови Інституту українознавства МОН України), доцент В. Ригованова (Горлівський державний педагогічний інститут).
На підставі аналізу конкурсних робіт та їх захисту на науковій конференції конкурсна комісія визначила переможців. Дипломом I ступеня нагороджено Павла Бахмута, студента Національного університету “Києво-Могилянська академія” (тема доповіді – “Неконвергентний дискурс у сучасній Україні”, Адріану Вихопень, студентку Львівського національного університету імені Івана Франка (тема доповіді – “Суспільна маркованість антропоніма”). Дипломами II ступеня нагороджено Юлію Капак, студентку Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, Ольгу Ситникову, студентку Горлівського державного педагогічного інституту іноземних мов, Катерину Чаус, студентку Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля. Дипломи III ступеня отримали студенти Олександра Дідух (Національний університет “Києво-Могилянська академія”), Галина Дімова (Південноукраїнський державний педагогічний університет імені Костянтина Ушинського), Наталя Шебіченко (Східноукраїнський національний університет імені Володимира Даля).
Нагороди переможцям конкурсу (грамоти та книги) вручив заступник декана філологічного факультету доцент В. Будний.
На засідання VI Всеукраїнського соціолінгвістичного семінару приїхали науковці з різних університетів та академічних інституцій (загалом 39 учасників).
На пленарному засіданні розглянули теоретичні та прикладні питання соціолінгвістики. З доповідями виступили професор Г. Мацюк, професор Л. Ставицька (Київ), доцент Я. Радевич-Винницький (Дрогобич), професор Л. Статтєєва (Ужгород) та ін.
На секційних засіданнях обговорювали: категорійний апарат соціолінгвістики, аспекти взаємодії мови і держави, соціальні аспекти тексту та комунікації. З доповідями виступили: доцент І. Фаріон (Львів), А. Колоколова (Харків), кандидат філологічних наук К. Коротич (Харків), доцент Р. Трифонов (Харків), доцент В. Шляхова (Черкаси), доцент Т. Розумик (Ужгород), аспірант І. Кудрейко (Донецьк), кандидат філологічних наук Д. Данильчук (Київ), доцент І. Брага (Суми) та інші дослідники.
Завершив роботу школи-семінару круглий стіл на тему “Роль мовознавчої еліти в суспільстві”, під час якого студенти висловили свої міркування про функції мов у державі, обговорили можливі шляхи змін, розповіли про функціонування української мови у своєму університеті, місті. Є цікаві приклади впливу атмосфери школи-семінару на її учасників: студенти стверджують, що вони їдуть зі Львова іншими. “Я відчула у Львові, що я українка”, – сказала одна з учасниць конкурсу із сходу України. Отже, мети школи-семінару успішно досягнуто. Відбувся діалог поколінь (виступи студентів уважно слухали науковці, члени журі, студенти були присутні на семінарі науковців), обмін досвідом і роздуми над новою проблематикою досліджень. Така цікава форма співпраці студентів і науковців сприяє формуванню їхнього лінгвістичного світогляду щодо взаємодії мови та суспільства в Україні й світі.

Юлія Мілянич