Каменяр: Інформаційно-аналітичний часопис Львівського національного університету імені Івана Франка

Ювілей творця національного гімну

До 170-річчя від дня народження Павла Чубинського
27 січня 2009 р. виповнилося 170 років від дня народження Павла Чубинського – автора тексту українського національного гімну “Ще не вмерла Україна”. Талановитий поет, автор збірки віршів “Сопілка”, П. Чубинський був також відомим правознавцем, фахівцем цивільного права тогочасної Малоросії, географом – одним із організаторів і діячем Київського географічного товариства, а також знаним етнографом, упорядником семитомного корпусу “Трудов этнографическо-статистической экспедиции в Западно-Русский край” – своєрідної енциклопедії української народної культури ХІХ ст. За вагомі наукові здобутки та досягнення його неодноразово відзначали європейськими і російськими нагородами, зокрема, золотою медаллю на Міжнародній виставці в Парижі, золотою медаллю Російського географічного товариства й Уваровською премією Російської академії наук.
П. Чубинський народився неподалік Києва в містечку Борисполі у дворянській сім’ї. Змалку захоплювався географічними відкриттями, мріяв про далекі подорожі. Після закінчення другої київської гімназії вступив на юридичний факультет Петербурзького університету, де товаришував із Г. Тянь-Шанським, який познайомив П. Чубинського з такими видатними географами, як М. Пржевальський і М. Миклухо-Маклай. Саме М. Миклухо-Маклай умовив П. Чубинського вступити до Російського географічного товариства і саме під впливом цього дослідника, який уже на той час побував на Канарських островах та Мадагаскарі, П. Чубинський захопився економічною географією. Планував організувати експедицію на північ Росії, а також інтенсивно збирав інформацію про етнографію та географію України.
У студентські роки П. Чубинський брав участь у діяльності петербурзької української “Громади”. Активно співпрацював із журналом “Основа”, де познайомився з Т. Шевченком і М. Костомаровим. 1861 р. захистив у Петербурзі дисертацію “Нариси народних юридичних звичаїв і понять з цивільного права Малоросії” й одержав вчений ступінь кандидата правознавства.
1862 р. в Києві кілька українофільських гуртків об’єдналися в “Громаду”, серед перших членів якої був і П. Чубинський. У вересні того року в Золотоніському повіті поліція виявила прокламацію українською мовою “Усім добрим людям”. Проти учасників “Громади” завели кримінальну справу, почалося слідство. Невдовзі П. Чубинського “за вредное влияние на умы простолюдинов” вислали на проживання в Архангельську губернію під нагляд поліції. Тієї ж осені 1862 р. П. Чубинський написав славнозвісний вірш “Ще не вмерла Україна”, що згодом став національним гімном українського народу.
Через рік П. Чубинський оселився в Архангельську, де працював слідчим, потім секретарем статистичного комітету, редактором губернської газети, чиновником з особливих доручень при губернаторі. За сім років заслання українець П. Чубинський зробив чимало для російської науки, зокрема написав дослідження про ярмарки в архангельському краї, про смертність на Архангельщині, про Печорський край, про торгівлю в північних губерніях Росії, дослідив юридичні звичаї в губернії та ін.
1869 р. П. Чубинський одержав дозвіл на повернення до України й очолив етнографічно-статистичну експедицію Російського географічного товариства в Південно-Західному краї. У 1873 – 1876 рр. учений керував Південно-Західним відділом Російського географічного товариства.
У 1876 р. П. Чубинського вислали з Києва із забороною проживати в “малоросійських і столичних губерніях”. Однак за допомогою президії Російського географічного товариства він одержав дозвіл на проживання в Петербурзі.
1879 р. П. Чубинський важко захворів, його розбив параліч, і до кінця свого життя він був прикутий до ліжка. Помер 26 січня 1884 р. Поховали його в м. Борисполі на Книшовому кладовищі. У 2001 р. в Борисполі було встановлено пам’ятник славному землякові.
Для гідного вшанування 170?річ­чя від дня народження П. Чубинського Президент України видав спеціальний указ, в якому передбачено проведення різноманітних святкових заходів у всіх куточках України. Наукова громадськість взяла участь у міжнародній конференції “Українська культура в історичному розвитку та державотворенні”, яка нещодавно відбулася в Київському національному університеті імені Тараса Шевченка. 14 січня 2009 р., напередодні дня народження автора національного гімну, Національний банк України ввів в обіг ювілейну монету “Павло Чубинський”.

Підготував Ігор Гунчик,
старший науковий співробітник Інституту франкознавства