“Українська філологія: школи, постаті, проблеми”

Міжнародна наукова конференція

1848 року, коли на хвилях європейської “весни народів” у Галичині замайорів синьо-жовтий національний стяг, у Львівському університеті було відкрито першу в Україні й у світі кафедру української словесності. Її відкриття ознаменувало важливу науково-культурницьку перемогу нашого народу – рідну мову офіційно визнали мовою науки, мовою вищої школи.
На урочистому пленарному засіданні, яке відбувалося в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка, вступне слово виголосив декан філологічного факультету Ярослав Гарасим. Відкрив конференцію своїм виступом виконувач обов’язків ректора Львівського національного університету імені Івана Франка, професор Василь Височанський. Із вітальним словом виступили начальник управління освіти і науки Львівської облдержадміністрації Павло Хобзей, архієпископ Харківський і Полтавський УАПЦ Ігор Ісіченко, заступник директора Інституту літератури імені Т. Г. Шевченка НАН України, член-кореспондент Микола Сулима, голова Наукового товариства імені Шевченка Олег Купчинський, директор Літературно-меморіального музею Івана Франка Роман Горак, професор Київського національного університету імені Т. Шев­чен­ка Анатолій Ткаченко. Перед гостями й учасниками конференції наукові доповіді виголосили академік Віталій Дончик, професор Тарас Салига, проректор Університету Марія Зубрицька, завідувач кафедри української мови Зеновій Терлак.
Участь у конференції взяли понад двісті українських і закордонних учених, що плідно працюють на ниві українознавчої науки. Серед них науковці зі Львова, Києва, Івано-Франківська, Чернівців, Луцька, Харкова, Одеси, Бердянська, Дрогобича та інших міст України, а також гості з Австрії та Польщі. На секційних засіданнях прочитано доповіді про львівську літературознавчу школу, історію кафедри української мови, здобутки франкознавчих студій, а також із теорії й історії літератури, порівняльного літературознавства, мовознавства, фольклористики, славістики та орієнталістики. У рамках конференції також було організовано засідання трьох круглих столів, на яких розглянуто питання, пов’язані з актуальними проблемами літературної критики, сучасної медієвістики та лінгвістичної прагматики.
Ювілейна конференція, присвячена 160-річчю заснування першої кафедри української словесності у Львівському університеті, підбила підсумки вивчення історії розвитку філологічної думки в Україні та львівської філологічної школи зокрема, висвітлила актуальні проблеми україністики в контексті світової гуманітарної науки.

І. Г.
Фото Юрія Чабана

Категорія: №9, грудень 2008 р.