Каменяр: Інформаційно-аналітичний часопис Львівського національного університету імені Івана Франка

Факультет електроніки

У 2009 році прийом на перший курс для навчання за програмою бакалавра проводитимуть на конкурсній основі за результатами зовнішнього незалежного оцінювання навчальних досягнень випускників навчальних закладів середньої освіти, підтвердженими сертифікатами Українського центру оцінювання якості освіти з таких предметів:
– фізика або математика (за вибором абітурієнта);
– українська мова та літера­тура.
Одне з найважливіших сьогодні завдань – підготовка фахівців, які володіли б широким обсягом знань у галузі електроніки. Електроніка – наука про взаємодію заряджених частинок (електронів, іонів) з електромагнітними полями і методи створення електронних приладів і пристроїв (вакуумних, газорозрядних, напівпровідникових), що їх використовують здебільшого для передавання, обробки та збереження інформації. Ця наука виникла на початку XX століття і спершу розвивалася як вакуумна електроніка. На її основі створено електровакуумні прилади. На початку 50-х років інтенсивно розвивається твердотільна електроніка, насамперед напівпровідникова. З початку 60-х років виникає один із найбільш перспективних напрямів – мікроелектроніка, яку ще називають інтегральною електронікою.
Зазначимо, що вчені нашого Університету ще в середині 60-х років минулого століття розпочали активні дослідження в галузі електроніки, створенні нових приладів, їх використанні для потреб медицини, екології та електрон­ного матеріалознавства. У цьому ж напрямі готували й студентів. Зокрема, на кафедрі теоретичних основ електрорадіотехніки під керівництвом тодішнього ректора професора М. Максимовича розпочали роботу, пов’язану з передаванням і перетворенням інформації на основі використання радіочастотних електромагнітних коливань і хвиль. Основний наголос робили на радіотехніку. Проведені в цій сфері дослідження нині широко використовують у більшості галузей сучасної науки і техніки.
Швидкий розвиток науково-технічного прогресу поставив перед вищою школою завдання діяльнішого розвитку досліджень у галузі електроніки та підготовки спеціалістів, які володіли б широким обсягом знань у цій сфері. Це, зокрема, передбачає розуміння нових фізичних принципів і вміння застосовувати їх для створення різноманітного електронного обладнання, сенсорів фізико-технічних параметрів, медичного устаткування, приладів для моніторингу екологічного стану навколишнього середовища. Крім того, виникають нові галузі електроніки на стику з іншими науками. Так, уже нікого не здивуєш такими назвами, як біоелектроніка, наноелектроніка, комп’ютерна електроніка, сенсорна електроніка та ін.
Електроніка, комп’ютери, нанотехнології, інформаційні технології… Ці та багато інших слів упевнено увійшли у повсякденну лексику багатьох, особливо молоді. На побутовому рівні все здається зрозумілим, однак проаналізувавши глибше, важко відповісти на прості, здавалося б, запитання: “Як працює комп’ютер?”, “Що таке інформація?”, “Що таке томографія?”… Відповідь на ці та багато інших запитань Ви отримаєте, вступивши на факультет електроніки Львівського національного університету імені Івана Франка. Щороку на перший курс факультету електроніки зараховують 120 студентів на бюджетну форму навчання та стільки ж на платну форму навчання
Навчаючись на факультеті, студенти здобувають ґрунтовні знання з дисциплін фізико-математичного профілю, підготовку з багатьох сучасних проблем прикладної фізики, радіофізики, електроніки, а це – комп’ютери, цифровий радіо- і телезв’язок, лазери, різноманітні методи опрацювання та запису інформації, новітні методи медичної діагностики.
Навчання здійснюється на шести кафедрах: фізики напівпровідників, радіофізики, нелінійної оптики, радіоелектронного матеріало­знавства, електроніки, фізичної і біомедичної електроніки.
Навчальний процес забезпечують майже п’ятдесят викладачів, зокрема 12 професорів та 34 доценти. Серед них – три лауреати державних премій України, чотири заслужені професори Університету. Безпосередню участь у навчальному процесі беруть провідні фахівці НАН України, інших наукових і виробничих установ. Студенти факультету здобувають фундаментальну підготовку з курсів загальної і теоретичної фізики, вищої математики, обчислювальної техніки і програмування, радіоелектроніки, іноземних мов, економіки та дисциплін гуманітарного профілю.
За обраною спеціальністю та спеціалізацією студенти факультету електроніки здобувають широку фахову підготовку на відповідних кафедрах. Курсові і дипломні роботи студентів факультету охоплюють різноманітні галузі сучасної електроніки, що мають фундаментальне і прикладне значення, зокрема, такі новітні, як комп’ютерне моделювання фізичних процесів, комп’ютерні мережі і системи, фізика медико-біологічних систем, матеріали ­напівпровідникової електроніки, високотемпературна надпровідність, лазерні вимірювальні системи, оптичний зв’язок, науково-технічна експертиза і радіоекологія.
Щороку відбуваються студентські наукові конференції, конкурси наукових праць. Найкращим студентам надають іменні стипендії. При факультеті працює аспірантура та докторантура. Студенти факультету електроніки часто перемагають у спортивних змаганнях, конкурсах веселих і кмітливих, організації вечорів відпочинку.
 Випускники факультету електроніки працюють:
– у навчальних закладах різних рівнів акредитації (університетах, інститутах, коледжах, ліцеях, школах) – викладачами фізики, електроніки, інформатики;
– у науково-дослідних організаціях (інститутах, лабораторіях, конструкторських бюро) – науковими співробітниками, інженерами-програмістами, інженерами з обслуговування медичної апаратури;
– на підприємствах малого та середнього бізнесу – менеджерами;
– в організаціях екологічного моніторингу – експертами;
– на промислових підприємствах (заводах, фірмах) – інженерами;
– у банківських, страхових і податкових установах – спеціалістами з комп’ютерних технологій і програмного забезпечення.
 Здобувши вибрану спеціальність, Ви сприятимете збереженню та зміцненню науково-технічного потенціалу України.
Науковці та викладачі факультету підтримують тісні зв’язки з багатьма університетами та науковими інститутами і в нашій країні, і за її межа­ми (Віденський, Вроцлавський, Ліонський, Гданський, Московський та інші відомі університети). Наших науковців часто запрошують на різноманітні міжнародні конференції. Деякі з них, на тему проблем сучасної електроніки, проводять у Львові. Таким чином, перед найкращими студентами відкриваються можливості поспілкуватися з видатними вченими в галузі електроніки, пройти стажування або навчатися в престижних навчальних закладах Європи.
Ґрунтовна підготовка з фундаментальних, гуманітарних та економічних дисциплін у поєднанні зі знанням іноземних мов дасть Вам у майбутньому значні переваги під час працевлаштування. Широка міжнародна співпраця дає змогу студентам і випускникам факультету продовжувати навчання та працювати за кордоном.
Набуті на факультеті електроніки вміння володіти комп’ютерною технікою, методами програмування, інформаційними технологіями, знання електроніки та фізичних основ роботи складної апаратури створить для Вас найкращі умови для успішної праці в усіх сферах високотехнологічного суспільства XXI сторіччя.
Не змарнуйте свого шансу долучитися до найперспективніших науково-технічних напрямів діяльності людства. Згідно з усіма прогнозами, попит на фахівців цієї галузі зростатиме.