Каменяр: Інформаційно-аналітичний часопис Львівського національного університету імені Івана Франка

Історичне обличчя Університету

До 350-літття Університету в світ вийшов перший том Енциклопедії Львівського національного університету імені Івана Франка. Перший том, обсягом близько 850 сторінок, вмістив інформацію від літери А до К про найважливіші постаті, структури та події в історії Університету. Перший тираж видання 500 примірників. 

Про видання, його основну ідею та особливості “Каменяру” розповів член редколегії, декан історичного факультету Роман Шуст.
– Коли виникла ідея енциклопедії і яка передісторія її створення?
– Ідея енциклопедії зародилась близько десяти років тому. Проте найактивніше над виданням усі факультети і підрозділи нашого Університету працювали останній рік.
Першим етапом було укладення переліку гасел енциклопедії. Ми отримали близько шести тисяч позицій, які було поділено на три групи. Перша група – біограми працівників Університету. Друга – статті про структурні підрозділи. І третя – статті про наукові видання, які здійснював Університет упродовж усієї історії.
Врешті ми прийняли рішення про те, що будемо працювати над історією Університету, починаючи не лише від 1661 року, а й висвітлюватимемо передісторію, яка почалася задовго до видання привілею Яна ІІ Казимира.
Після визначення структури на факультетах були призначені відповідальні за написання статей. Праця тривала досить довго. Том охоплює майже 2700 гасел, велику вступну статтю до історії Університету і слово Ректора, яке відкриває перший том енциклопедії.
– Які особливі риси видання варто відзначити?
Наша енциклопедія – класичний вид цього жанру.
Значну особливість Енциклопедії становлять великі статті про факультети. Також вміщено чималі статті про кожну кафедру. Вони не тільки констатуючі. У статтях висвітлена історія кафедр та наукових шкіл, які формувалися на кафедрах. Розповідається про здобутки випускників кафедри. Думаю, матеріал буде цікаво прочитати.
Енциклопедія гарно проілюстрована: є фотографії працівників, багато кольорових вкладок, що ілюструють структурні підрозділи Університету, музеї, експонати й інше.
Аналога нашому виданню поки що немає в Україні. Багато Університетів робили такі спроби, але вони зупинялись тільки на біограмах професорів. Ми ж вмістили біограми всіх працівників, яких рекомендували вчені ради факультетів. Крім того, включені біограми почесних докторів Університету, а також тих осіб, які подавали факультети і які мали певні здобутки – це народні артисти, заслужені артисти, заслужені діячі, лауреати премій…
Дехто може запитати: чому мало ви­пуск­ни­ків Університету? Але ми зупинились на тому, що, можливо, колись зробимо окреме видання про випускників. Адже надзвичайно важко визначитися з критеріями відбору.
Загалом інформація, вміщена в Енциклопедії, надзвичайно цінна та особлива. До нас навіть приїжджали родичі професорів з Польщі і з великим здивуванням бачили, що в нас є більше інформації, аніж в їхній родині. Тобто в енциклопедії вміщено великий фактографічний матеріал, на якому можна тепер робити певні дослідження.
– Яке концептуальне значення першого тому Енциклопедії?
Перш за все це довідкове видання, тому головне його завдання – проілюструвати історію Львівського університету і показати його здобутки в усіх галузях. На жаль, мушу констатувати, що наша історія – обезличина – трудящі, народ, учені – ми ж надаємо певного обличчя історії загалом та історії Університету зокрема. Тому в нашому виданні йде мова про конкретну людину, яка ходила коридорами, сиділа за партою, слухала чи читала лекцію тощо. Вважаю, що це буде цікава і корисна праця.
Це частково – ґрунт для того, щоб колись була написана “велика історія” Університету. Адже Університет настільки багатогранна структура, що дослідження його історичного шляху є тривалим, потребує багато часу. Про багатьох людей ми маємо чимало інформації, але про деяких майже нічого невідомо. Тому маю надію, що коли буде видана енциклопедія, наша фактографічна база продовжить поповнюватися новими даними.
– Коли варто очікувати другого тому?
Матеріали до другого тому Енциклопедії вже зібрані. Потрібно просто виконати технічну роботу і в наступному році цей том мав би вийти друком. Також варто зауважити, що паралельно до роботи над енциклопедією Університету ведеться робота над укладенням книги ректорів Львівського національного університету імені Івана Франка. Також працюємо над створенням збірника документів історії Університету. Окрім цього, мабуть, буде книжка про почесних докторів Університету.
Врешті наш Університет має багато визначних дат. У 2014 році буде черговий ювілей – відзначення відновлення Львівського університету імператором Йосифом ІІ у 1784 р. і я думаю, що ці видання будуть до цього ювілею готові.

Розмовляв Олег Вівчарик

Категорія: №7, жовтень 2011 р.