Народе мій, замучений, розбитий,
Мов паралітик той на роздорожжу,
Людським презирством,
ніби струпом, вкритий!
Твоїм будущим душу я тривожу…
Іван Франко
7 травня 2012 року в Університеті вшанували пам’ять Івана Франка урочистою академією “Народе мій!” Розпочали вечір спільним виконанням “Вічного революціонера”. Зі вступним словом “Вірю в силу духа…”: маєстати Франкового слова” виступив кандидат філологічних наук, доцент, директор Інституту франкознавства Святослав Пилипчук: “Той Франковий невичерпний скарб формує основу сучасної гуманітаристики. Бажання правди у душі, ієрархія ціннісного були для нього визначальними”.
Франкознавець провів аналогії зі сучасністю, зазначивши, що з часів Франка мало що змінилося. І сьогодні для того, щоб бути справжнім українцем, потрібна неабияка мужність. Саме Франко без претензійності і месіанізму став речником національної ідеї. Він невтомно звертався до кожного українця, аби той визначився в національних координатах. “Франко облагородив українську кров, виховав генерацію молодих українців. Переконаний, що наснажена його духом українська нація зможе здобути своє європейське обличчя”, – підсумував Святослав Пилипчук.
Гармонійно поєднав настроєвість поезії Івана Франка “Vivere memento!” із духом великодніх народних забав Народний ансамбль пісні й танцю “Черемош” у вокально-хореографічній композиції “Наша весна красна”.
Своєрідним звуковим оздобленням інтимної лірики письменника стали твори “Рондо” зі сюїти Генрі Персела, “Старовинна галицька” Станіслава Людкевича у виконанні Народного камерного оркестру Університету.
Кульмінацією вечора стали звернення до українців: “Я до себе кажу і до кожного з вас – Говори! Говорімо усі, хоч ми й добре навчились мовчати! Запитайте у себе: відколи, з якої пори Почали українці себе у собі забувати?” та Франкові “Не мовчи!”, “Говори!”, “Лиш борися, не мирися, Радше впадь, а сил не трать, Гордо стій і не корися, Хоч пропадь, але не зрадь!”
Майстерним виконанням пісні на слова Івана Франка “Ой ти, дівчино, з горіха зерня” вразив присутніх директор Наукової бібліотеки Василь Кметь. Мистецькі колективи Університету – Народний дівочий хор “Ліра” та Народна чоловіча хорова капела “Прометей” – надали вечору урочистості низкою духовних і патріотичних творів.
Академічна спільнота Львівського національного університету імені Івана Франка свято шанує пам’ять Великого Українця та з глибокою вірою в силу духа творить майбутнє Української Держави.
За повідомленням Прес-центру
Фото Юлії Гриценко