Українська мова – невід’ємний елемент нашої національної ідентичності, повноти культурного простору та державної цілісності. Відсутність чіткої позиції і цілеспрямованих дій на захист і розвиток української мови в умовах лінгвоциду, породженого законодавчою діяльністю українських парламентарів, може відібрати в українців не лише власний голос, а й спроможність надалі розвиватися як самобутня нація. Усвідомлюючи всю небезпеку, яка постала перед українським народом через останні законодавчі ініціативи, академічна спільнота Львівського національного університету імені Івана Франка послідовно і невідступно стає на захист української мови. Силою українського слова науковці та студенти Університету стверджують непорушність своєї позиції у відстоюванні українськості.
Першою публічною реакцією на “мовні ініціативи” став флеш-моб аспірантів, студентів, професорів і доцентів Університету 24 травня 2012 року перед пам’ятником Тарасові Шевченку під гаслом “Врятуй українську мову!”. Учасники заходу висловили своє несприйняття “мовного законопроекту” Колесніченка-Ківалова й закликали суспільство не миритися з ініціативами, які пропонують окремі політики: “Дорога громадо! Непрості події змусили нас зібратися тут. Ми не можемо нині мовчати, адже впродовж наступних двох годин можуть прийняти українофобний закон”, – закликали організатори акції.
“Ганебними, неконституційними й антидержавними акціями” назвав діяльність депутатів декан філологічного факультету Ярослав Гарасим. Окрім того, до присутніх звернулися громадські діячі, науковці та студенти. Результатом зустрічі стала “Відозва до народних депутатів України, усіх українців та громадян України!”, яку одноголосно підтримали всі учасники акції.
У зверненні до Голови Верховної Ради Володимира Литвина і народних депутатів України Вчена Рада Університету наголосила на необхідності збереження конституційно закріпленого статусу української мови і недопустимості використання мовного питання у передвиборних політтехнологіях.
“Вчена Рада Львівського національного університету імені Івана Франка закликає виявити почуття суспільно-політичної відповідальності та національно-громадянського обов’язку і не допустити відвертого антидержавницького акту – запровадження офіційної двомовності в Україні”, – йдеться також у зверненні.
Із метою консолідації сил українських мовознавців вчена рада філологічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка звернулася до вчених рад філологічних факультетів, Інститутів філології й академічних філологічних центрів та установ: “5 червня 2012 року провладна більшість Верховної Ради України у злуці з україноненависницькою фракцією комуністів і поодинокими народними депутатами-запроданцями здійснила небезпечний крок до ліквідації нашої державної незалежності…”.
У зверненні вчені-філологи наголосили на тому, що прийняття законопроекту рівноцінне сумнозвісним Валуєвському циркуляру (1863 р.) й Емському указу (1876 р.), а сам законопроект скерований на підрив конституційного статусу української мови як єдиної державної в країні.
Беручи до уваги загрозу, яка постала перед українською мовою, вчена рада філологічного факультету закликала об’єднати всі свої організаційні та науково-інтелектуальні зусилля, щоб не допустити прийняття антиконституційного законопроекту; терміново розглянути на засіданнях вчених рад питання про антидержавне впровадження офіційної двомовності в Україні та прийняти відповідні звернення до Голови Верховної Ради і народних депутатів України; підтримати ініціативу створення “Всеукраїнської асоціації викладачів української мови та літератури”, основним завданням якої має стати утвердження державного статусу та зміцнення міжнародного авторитету української мови; розробити чіткий план заходів щодо вчасного інформаційного, правового та суспільно-резонансного реагування на кожен прояв мовної українофобії як в Україні, так і за її межами.
“Українське суспільство повинно бути впевнене: академічні філологи непохитно стоять на сторожі української мови як фундаментальної основи побудови міцної незалежної держави”, − завершили своє звернення філологи Університету.
“Мовні ініціативи” провладної більшості викликали глибоке обурення й у студентів Університету, які закликали громадськість не бути байдужими та цінувати національну українську мову, а отже, й українську культуру. Представники Студентської ініціативи ЛНУ ім. Івана Франка ще раз наголосили на відвертій політизації мови і закликали молодь об’єднатися довкола ідеї українськості: “Вважаємо необхідним нагадати, що українська мова була, є і буде мовою високорозвиненої літератури та культури”.
Інструментом для боротьби з русифікаторською позицією влади студенти обрали популяризацію українського слова. Зокрема, Студентська ініціатива започаткувала безстроковий проект на розвиток української мови: дарування дисків з українською музикою і поезією, виготовлення різноманітних агітаційних матеріалів, проведення флеш-мобів й інших молодіжних акцій. Станом на сьогодні представники студентської ініціативи провели акцію підтримки української мови й україномовної продукції у громадському транспорті Львова, під час якої розклеїли наліпки з цитатами класиків української літератури та закликами популяризувати український продукт: “Українське – це сильно! Українське – це стильно! Слухаймо українське! Читаймо українське! Любімо українське!”.
Своїми акціями, громадською активністю, чіткою національною позицією науковці, працівники й студенти Університету доводять свою непохитність у нестримному прагненні захищати, популяризувати та розвивати рідну українську мову.
Олег Вівчарик
Фото автора