II Школа молодих науковців «Сучасні дифракційні методи структурного аналізу»

З 19 до 21 вересня 2012 року хімічний факультет нашого Університету гостинно приймав учасників II Школи молодих науковців «Сучасні дифракційні методи структурного аналізу». І Школа під назвою «Дифракційні методи визначення будови речовини» проходила 4-6 травня минулого року. Ініціатором проведення цієї серії шкіл є кафедра неорганічної хімії Львівського національного університету імені Івана Франка, де дифракційні методи дослідження кристалічної структури почали розвиватися ще в 50-х роках минулого століття. Метою цьогорічної школи було ознайомити учасників із сучасними рентгенівськими дифракційними методами дослідження будови речовини, продемонструвати спеціальне обладнання та експериментальне використання рентгенівської дифракції, а також удосконалити знання з розрахункових методів рентгеноструктурного аналізу.

Серед організаторів – Львівський національний університет імені Івана Франка, Західний науковий центр Національної академії наук України, а також Комітет кристалографів України. Спонсором виступив Міжнародний центр дифракційних даних (ICDD, США). До організації та проведення Школи були залучені молоді науковці та аспіранти кафедри неорганічної хімії.

У роботі II Школи молодих науковців «Сучасні дифракційні методи структурного аналізу» взяли участь 85 осіб із навчальних і наукових закладів Києва, Львова, Дніпропетровська, Донецька, Луцька, Одеси, Ужгорода, Харкова, Чернівців. Слід зазначити, що серед учасників були й студенти та аспіранти Львівського національного університету імені Івана Франка.

Урочисто відкрили захід та привітали його учасників голова організаційного комітету, завідувач кафедри неорганічної хімії, член-кореспондент НАН України, професор Роман Євгенович Гладишевський і декан хімічного факультету професор Ярослав Михайлович Каличак. Першого ж дня професор Гладишевський прочитав лекцію на тему «Кристалохімія та рентгенівська дифракція». Опісля відбулась товариська зустріч, на якій учасники відповідали на запитання, розповідали про себе, а також переглянули короткий фільм та презентацію про Львів. Перша зустріч була дуже цікавою та невимушеною і закінчилась обміном думок за чашкою чаю.

Другого дня учасники прослухали ще три лекції. Їх прочитали відомі вчені в галузі кристалохімії: науковий співробітник Московського державного університету ім. М. В. Ломоносова Лобанов М. В. («Метод Ритвельда и его современные модификации для количественного рентгенофазового анализа»), професор Університету штату Меріленд, США Завалій П. Ю. («Restrains, constrains and rigid bodies in crystal structure determination and refinement») та провідний науковий співробітник Львівського національного університету імені Івана Франка Аксельруд Л.Г. («Електронна густина з рентгенівської дифракції»). Також учасники відвідали одне практичне заняття. Хоча погода й не дуже сприяла, але ввечері для всіх охочих організували екскурсію по Львову. Цей день видався надзвичайно насиченим.

Протягом третього дня учасники Школи відвідали ще два практичних заняття, які проводили старші наукові співробітники Демченко П.Ю. («Рентгенівський дифракційний метод полікристалу») та Токайчук Я.О. («Рентгенівський дифракційний метод монокристалу»), а також провідний науковий співробітник Аксельруд Л.Г. («Електронна густина з рентгенівської дифракції»).

Закриття школи відбулося 21 вересня. Учасникам, які прослухали лекції та відвідали практичні заняття, вручено сертифікати про участь у ІІ Школі молодих науковців «Сучасні дифракційні методи структурного аналізу». За словами голови оргкомітету професора Гладишевського Р.Є., наступну, ІІІ Школу молодих науковців, заплановано провести у вересні 2013 р., напередодні ХІІ Міжнародної конференції з кристалохімії інтерметалічних сполук. Тож запрошуємо всіх охочих!

Оксана Мацелко,
аспірант кафедри неорганічної хімії