2 листопада 2012 року на факультеті іноземних мов Львівського національного університету імені Івана Франка в рамках вивчення курсу «Релігієзнавство» відбувся науково-теоретичний диспут на тему: «Моральні засади християнського віровчення». Це вже другий захід такого формату на факультеті, адже традиція проведення студентських диспутів, своєрідних конференцій у практиці творчої викладацької діяльності професора кафедри теорії та історії культури Анатолія Яртися – давня і звична активна форма співпраці зі студентами на багатьох факультетах Університету.
Учасники диспуту виступили з цікавими й глибоко змістовними доповідями, присвяченими проблемам виникнення та розповсюдження християнства – однієї з найпоширеніших релігій світу. Загальновідомо, що кожен третій житель планети позиціонує себе приналежним до цієї релігії; причетним до проблем ідейних джерел формування християнства. Студенти висловили свої міркування з приводу існування в науковому світі трьох найпоширеніших концепцій походження Ісуса Христа. Толерантна позиція в підході до навчально-виховного процесу у словах Анатолія Васильовича: «Повинен існувати плюралізм точок зору, кожен студент має право розділити ту чи іншу думку».
Детальному аналізу Книг Старого й Нового Заповітів були присвячені доповіді, заслухані в тематичному підрозділі «Біблія – священна книга християнства, визначна пам’ятка духовної культури», висновком яких стало розуміння, що Біблія – не лише історична пам’ятка, а соціально-історичний феномен. Різносторонньо підійшли молоді майбутні дослідники до висвітлення проблеми походження, легенд створення, вивчення та перекладів Біблії, взаємозв’язку Книг Біблії. Проаналізували Нагірну проповідь Ісуса Христа – новозавітний закон любові, та спроектували її на сучасне життя, розшифрували християнські блаженства та висловили міркування про їх сумісність із неписаними законами сучасності. Результатом диспуту стали постулати: мораль християнського віровчення – основа моральності для кожної людини, безвідносно до того, чи є вона віруючою людиною чи ні, а моральні засади повинні лягти в основу нашого життя.
Анатолій Яртись та асистент кафедри теорії та історії культури Олег Мальчевський подякували учасникам за інтелігентність, адже «в кожному виступі відчувався обов’язок студента висловитися», що є позитивним результатом самостійного наукового пошуку. На завершення Анатолій Васильович підсумував: «Прекрасні зразки моралі повинні панувати в демократичному суспільстві. Хай вони проникнуть у ваше життя, у свідомість, у вчинки. Це найкращий результат вивчення релігієзнавтва на факультеті».
Олена Карабчук. Фото Юлії Гриценко