Вшанування пам’яті Василя Стефаника

14 травня 2011 року в селі Русові Снятинського району Івано-Франківської області, на славній Покутській землі, відбулися урочистості з нагоди 140-річчя від дня народження геніального майстра слова, новеліста світової слави Василя Стефаника.
У святкуванні цієї знакової для української культури події взяла участь делегація Львівського національного університету імені Івана Франка, яку очолив Ректор Іван Вакарчук. До складу делегації увійшли: проректор з науково-педагогічної та виховної роботи Звенислава Мамчур, декан філологічного факультету Ярослав Гарасим, декан факультету журналістики Михайло Присяжний, завідувач кафедри української літератури імені акад. М. Возняка, проф. Тарас Салига, заслужений артист України, актор Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької Юрій Брилинський, завідувач навчальної телерадіостудії Юрій Чабан, директор Інституту франкознавства Святослав Пилипчук. Члени делегації поклали квіти до пам’ятника Василю Стефанику, оглянули експозицію літературно-меморіального музею письменника, відвідали могилу Великого Українця.
У музеї-садибі родини Стефаників із вітальним словом до учасників ювілейних урочистостей звернувся Ректор Іван Вакарчук: “Сьогодні ми вшановуємо пам’ять Василя Стефаника – видатного Українця, письменника, який чи не найглибше знав людську душу. На жаль, ми живемо у брехливому світі, і нам кажуть, що наші письменники не досягли рівня тих, які є за межами України; нам викреслюють зі шкільних програм українських класиків; нас переконують, що загалом немає якісної української літератури, яку варто вивчати нашим дітям. А хто може зрівнятися зі силою слова Василя Стефаника?! Хто може так сильно, гучно і яскраво сформулювати всі таємниці психології душі людини?! Нам кажуть, що в нас немає письменників – і ми мовчимо. Треба говорити! Не треба мовчати! Як казав Франко: “Не мовчи! Говори!” Слава Василеві Стефаникові! Слава Україні!”
Продовженням урочистостей з нагоди 140-річчя від дня народження Василя Стефаника стала Всеукраїнська конференція “Карбівничий чистого металу”, організована 20 травня 2011 року філологічним факультетом Львівського національного університету імені Івана Франка та Інститутом філології Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника. У рамках її проведення презентували моновиставу заслуженого артиста України, актора Національного академічного українського драматичного театру імені Марії Заньковецької Юрія Брилинського “Давня мелодія” (за творами В. Стефаника).

Святослав Пилипчук,
директор Інституту франкознавства

Категорія: №5, травень 2011 р.