Коли про кристали говорять всі…

На кафедрі неорганічної хімії Львівського національного університету імені Івана Франка 18 травня 2013 року відбувся II (підсумковий) очний етап четвертого обласного конкурсу “Кристали майбутнього”.

Конкурс започатковано 2010 року під назвою “Кристали навколо нас”. З того часу він став щорічним – “Кристали в техніці” (2011 р.), “Кристали і симетрія” (2012). Конкурс проходить під патронатом засновника Львівської кристалохімічної школи професора Євгена Гладишевського, а переможці отримують премії імені Євгена Гладишевського.

Метою заходу є популяризація хімічних знань серед учнів, розвиток їхніх інтелектуальних здібностей, науково-дослідницьких навиків, активізація пізнавальної діяльності, підтримка талановитих учнів та якісне оновлення змісту і методів позашкільної освіти.

Організаторами проведення цьогорічного конкурсу “Кристали …” є Львівська обласна Мала академія наук та кафедра неорганічної хімії Львівського національного університету імені Івана Франка. До складу оргкомітету входять: Роман Гладишевський, член-кореспондент НАН України, професор, заві­ду­вач кафедри неорганічної хімії (голова оргкомітету), Ярослав Каличак, професор, декан хімічного факультету; Іванна Бородчук, директор КЗ ЛОР “Львівська обласна Мала академія наук учнівської молоді”; Марія Савчин, доцент, старший викладач Львівського обласного інституту післядипломної освіти; Галина Бакун, методист секції хімії КЗ ЛОР “Львівська обласна Мала академія наук учнівської молоді”.

На конкурс “Кристали майбутнього” подано 32 роботи учнів 8-11 класів шкіл, гімназій і ліцеїв Львова, Буська, Самбора, Сокаля, Стрия, Яворова, міст та сіл Буського, Жидачівського, Золочівського, Пустомитівського, Сокальського та Яворівського районів Львівської області.

На очному етапі учні представили стендові доповіді найрізноманітнішої тематики і навіть продемонстрували кристали “власного виробництва”. Це викликало неабиякий інтерес до дослідження умов росту і методів синтезу кристалів, адже школярі вбачають майбутнє у вивченні рідких і фотонних кристалів, новому матеріалі – германіні, надпровідниках.

Учнівські роботи оцінювало журі – працівники кафедри неорганічної хімії: Зіновія Шпирка, доцент; Ярослав Токайчук, старший науковий співробітник; Наталія Муць, асистент; Володимир Гвоздецький, аспірант; Олександр Сенчук, студент хімічного факультету.

Завідувач кафедри неорганічної хімії Роман Гладишевський відзначив працю вчителів та їхню підтримку конкурсантів. За активну участь у конкурсі “Кристали майбутнього” грамоти одержали вчителі хімії Савчинської ЗOШ Сокальського району Світлана Деленко, Солонківської ЗОШ Пустомитівського району Наталія Стрихарська, Сокальської МАН Ганна Філозоф, а за активну участь у всіх конкурсах “Кристали …” нагороджені вчителі хімії СЗШ №2 м. Стрия, керівник секції хімії філії МАН м. Стрия Галина Гриців та СШ №8, керівник хімічного гуртка КЗ ЦПО м. Самбора Світлана Венгрин.

Як би важко не було журі вирізнити серед робіт найкращі, але все ж таки їм це вдалося. Переможцями конкурсу стали: Сергій Голиборода, учень 8 класу СЗШ імені Івана Франка смт. Івано-Франкове Яворівського району за роботу “Дослідження можливості вирощування монокристалів різних солей в одному температурному режимі” (I місце); Мирослав Гаврилюк, учень 8 класу НВК “Буська ЗОШ-гімназія імені Євгена Петрушевича при ЛНУ ім. Івана Франка” за роботу “Кристали кальцій оксалату в пагонах рослин родини комелінових (Сommelinaceae)” (II місце); Наталія Макара, учениця 11 класу ЛФМЛ-інтернату при ЛНУ ім. Івана Франка за роботу “Нові сполуки алюмінію” (II місце); Уляна Бей, учениця 10 класу Солонківської ЗОШ Пустомитівського району за роботу “Алмаз – камінь вічності” (III місце); Тарас Кравець, учень 9 класу Савчинської ЗОШ Сокальського району за роботу “Світло й струм у кристалі” (III місце); Оксана Брікнер, учениця 9 класу СЗШ №2 м. Стрия та Стрийського міського наукового товариства учнів за роботу “Квазікристали в майбутньому” (III місце).

Вітаємо переможців і бажаємо їм щиро вірити в досягнення наукових цілей і бути переконаними, що саме вони творять нову сторінку в історії хімічної науки.

Наталія МУЦЬ,
асистент кафедри неорганічної хімії