Каменяр: Інформаційно-аналітичний часопис Львівського національного університету імені Івана Франка

Податковий кредит на навчання

Відповідно до п. 1 ст. 1 розділу ХІХ Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-IV (далі – ПКУ), з 1 січня 2011 року втратив чинність Закон України від 23 травня 2003 року № 889-IV “Про податок з доходів фізичних осіб” (далі – Закон).
Однак фізичні особи, які мають право на податковий кредит, надаватимуть декларацію про майновий стан і доходи за 2010 рік, у якому були чинними норми Закону.
Згідно з підпунктом 5.1.1 п. 5.1 ст. 5 Закону, платник податку за наслідками звітного податкового року має право на податковий кредит.
Платник податку, який бажає скористатися правом на податковий кредит, має подати декларацію про доходи та в п.1.1 Розділу I декларації зазначити загальну суму заробітної плати, одержаної у 2010 році, та утриманий із неї податок з доходів фізичних осіб.
Витрати, дозволені для внесення до складу податкового кредиту і які в нього фактично були у 2010 році, платник податку зазначає в додатках до декларації. Зазначені витрати потрібно документально підтвердити.
Таким чином, фізична особа, яка має право на податковий кредит за підсумками 2010 року, під час подання декларації про майновий стан і доходи повинна враховувати норми Закону (розмір суми витрат у 2010 році), але термін подання такої декларації визначають відповідно до пп. 49.18.4 п. 49.18 ст. 49 ПКУ, тобто до 1 травня 2011 року.
Чи можна внести до податкового кредиту вартість навчання в аспірантурі?
Законом України від 22.05.03р. № 889-IV “Про податок з доходів фізичних осіб” визначено, що платник податку за наслідками звітного податкового року має право на податковий кредит, зокрема у зв’язку з оплатою вартості середньої професійної або вищої форми навчання.
Згідно з нормами Закону України від 17.01.02р. №2984-III “Про вищу освіту”, аспірант (ад’юнкт) – особа, яка має повну вищу освіту й освітньо-кваліфікаційний рівень магістра або спеціаліста, навчається в аспірантурі (ад’юнктурі) вищого навчального закладу або наукової установи для підготовки дисертації на здобуття наукового ступеня кандидата наук. Тобто метою навчання в аспірантурі є не здобуття вищої освіти, а здобуття наукового ступеня на підставі вже здобутої вищої освіти.
Отже, навчання в аспірантурі не належить до здобування вищої освіти, тому оплату за навчання в аспірантурі не вносять до складу податкового кредиту платника податку.
Чи має право на податковий кредит вітчим, який оплачує навчання дитини своєї дружини, якщо дитину не усиновлено?
Відповідно до пп. 5.3.3. п. 5.3 cт. 5 Закону України “Про податок з доходів фізичних осіб” (зі змінами та доповненнями, далі – Закон) до податкового кредиту можна внести суму коштів, сплачених платником податку на користь закладів освіти для компенсації вартості середньої професійної або вищої форми навчання такого платника податку, іншого члена його сім’ї першого ступеня споріднення.
Пунктом статті Закону визначено, що членами сім’ї першого ступеня споріднення вважають батьків фізичної особи та батьків її чоловіка або дружини, її чоловіка або дружину, дітей як цієї фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, зокрема дітей, яких вони усиновили. Інших членів сім’ї фізичної особи вважають такими, що мають другий ступінь споріднення.
Таким чином, якщо мати дитини перебуває з чоловіком у зареєстрованому згідно з законодавством шлюбі (незалежно від того, всиновлював він її дитину від іншого шлюбу, чи ні), то таку дитину вважають членом сім’ї першого ступеня споріднення з таким чоловіком, і в разі дотримання інших необхідних умов цього Закону щодо нарахування податкового кредиту, чоловік має право на нараховування податкового кредиту на навчання такої дитини.
Чи можна вносити до складу податкового кредиту вартість навчання в інтернатурі та магістратурі?
Відповідно до Закону України “Про вищу освіту” від 17.01.2002 р. № 2984-III (зі змінами та доповненнями), університет є вищим навчальним закладом IV рівня акредитації, який здійснює підготовку фахівців за спеціальностями освітньо-кваліфікаційних рівнів спеціаліста та магістра.
Згідно з Положенням про спеціалізацію (інтернатуру) випускників вищих медичних і фармацевтичних закладів освіти III – IV рівня акредитації, медичних факультетів університетів, інтернатура (спеціалізація) є невід’ємною ланкою безперервного процесу підготовки у вищому медичному (фармацевтичному) закладі освіти фахівців за професійним спрямуванням “Медицина” та “Фармація”, а магістратура – окремим самостійним освітньо-кваліфікаційним рівнем вищої освіти.
Враховуючи вищенаведене, суми коштів, які платник податку сплатив на користь вищих медичних та фармацевтичних навчальних закладів для компенсації вартості навчання такого платника податку, іншого члена його сім’ї першого ступеня споріднення в інтернатурі та магістратурі, за умов дотримання всіх норм ст. 5 Закону України від 22 травня 2003 року № 889-I “Про податок з доходів фізичних осіб”, можна вносити до податкового кредиту такого платника податку за звітний рік.

Відділ масово-роз’яснювальної роботи та звернень громадян ДПІ у м. Львові

Категорія: №4, квітень 2011 р.