ХІІ Міжнародна конференція з кристалохімії

У Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася ХІІ Міжнародна конференція з кристалохімії інтерметалічних сполук, ініціатором проведення якої є кафедра неорганічної хімії. Організаторами конференції були Міністерство освіти і науки України, Львівський національний університет імені Івана Франка, Національна академія наук України, Західний науковий центр МОН та НАН України та Комітет кристалографів України. Спонсорами конференції виступили Міжнародний центр дифракційних даних (ICDD, США), Компанія “Матеріали Фази Дані Система” (MPDS, Швейцарія) та Науково-консультаційна компанія “Структура-властивості” (Львів). Відкриття конференції відбулося 23 вересня в Актовій залі Університету, а наступні два дні конференція продовжила роботу в Будинку Вчених. Конференцію відкрив голова організаційного комітету член-кореспондент НАН України, професор, завідувач кафедри неорганічної хімії Роман Гладишевський. Привітали учасників проректор Університету професор Богдан Котур та голова Західного наукового центру Національної академії наук України академік Зиновій Назарчук.
Мета конференції – представлення та обговорення нових результатів синтезу, кристалічної структури та властивостей інтерметалічних і споріднених сполук, а також обмін науковою інформацією, розширення співпраці. До організації та проведення конференції були залучені молоді науковці, аспіранти, магістри та спеціалісти кафедри неорганічної хімії хімічного факультету.
Загалом у роботі конференції взяли участь 190 кристалохіміків, які представляли відомі наукові центри 24 країн: України, Австрії, Азербайджану, Бельгії, Ізраїлю, Іспанії, Італії, Канади, Китаю, Латвії, Нідерландів, Німеччини, Норвегії, Польщі, Португалії, Росії, Словаччини, США, Таджикистану, Тунісу, Франції, Чехії, Швейцарії, Японії. Україна була представлена науковцями Львівського, Київського, Донецького, Чернівецького, Ужгородського, Східноєвропейського національних університетів, Національного технічного університету України “Київський політехнічний інститут”, Національного університету “Львівська політехніка”, Луцького національного технічного університету, Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, Українського державного хіміко-технологічного університету, Донбаської державної машинобудівної академії, а також інститутів НАН Украї­ни: магнетизму, металофізики, проблем матеріалознавства, сцинтиляційних матеріалів, фізики напівпровідників, фізико-механічного, фізико-технічного, фізико-хімічного.
У день відкриття конференції відбулася сесія, присвячена пам’яті ідейного натхненника конференції, засновника та керівника Львівської кристалохімічної школи професора Євгена Гладишевського. Зі спогадами виступили професори М. Миськів (Львівський національний університет імені Івана Франка), Д. Семенишин (Національний університет “Львівська політехніка”), Т. Добаткіна (Інститут металургії ім. О. О. Байкова, Москва).
Провідні вчені світу в галузі кристалохімії виголосили 13 пленарних доповідей: Є. Антіпов (Російська Федерація), Р. Бурріель (Іспанія), П. Віллар (Швейцарія), Ю. Гринь (Німеччина), Р. Дронсковскі (Німеччина), Р. Кніп (Німеччина), А. Перейра Гонсалвес (Португалія), В. Печарський (США), Н. Скрябіна (Російська Федерація), Ж.-К. Теденак (Франція), Т. Фесслер (Німеччина), Я. Філінчук (Бельгія), Л. Гавела (Чеська Республіка). Також було зроблено 21 усна та 125 стендових доповідей, які охоплювали наукові секції: діаграми стану, кристалічні структури, фізичні властивості, кристалохімічні особливості сполук і бази структурних даних. Матеріали конференції опубліковані у збірнику тез і також будуть опубліковані в журналі “Chemistry of Metals and Alloys”. Програма конференції включала екскурсії древнім Львовом та околицями, відвідання музеїв і галерей.

Роман Гладишевський,
професор, завідувач кафедри неорганічної хімії