Каменяр: Інформаційно-аналітичний часопис Львівського національного університету імені Івана Франка

Ювілейні святкування українсько-німецької співпраці

Цьогоріч минає 20 років від часу заснування Асоціації українських германістів у нашому Університеті, діяльність якої посилила й розширила українсько-німецьку академічну співпрацю. У рамках ювілейних святкувань 27 вересня 2013 року відбулася ХХ Міжнародна конференція “Німецько-український діалог у мові, літературі та культурі”, а також засідання круглого столу на тему: “Навчальні програми з германістики та перекладознавства у міжнародному контексті”. Урочистості об’єднали знавців німецької мови з усіх куточків України та світу, вразивши масштабністю й водночас теплою атмосферою, незважаючи на статус учасників, вік чи рівень володіння мовою.

Привітала учасників конференції завідувач кафедри міжкультурної комунікації та перекладу, філолог-германіст, професор Алла Паславська, яка розповіла про партнерство Львівського національного університету імені Івана Франка з різними міжнародними інституціями та наголосила на результатах цієї співпраці.
“У Львівському університеті сформована добра наукова школа германістики, яка вже має свої традиції. Велика кількість германістів згуртована навколо двох кафедр – міжкультурної комунікації та перекладу і німецької філології”, – звернувся до присутніх проректор з науково-педагогічної роботи Володимир Кирилич. Він з приємністю зазначив, що з ініціативи Львівської школи германістів створено Українську асоціацію германістів, метою діяльності якої є підтримка та пропаганда якісного викладання та навчання німецької мови; підготовка та підвищення кваліфікації кадрів для викладання німецької мови в Україні; сприяння міжкультурним контактам. Значна кількість учасників конференції, на думку проректора, – це визнання львівської германістики. З окремими словами вдячності Володимир Кирилич звернувся до міжнародних центрів за підтримку молодих дослідників через стипендії і гранти. Володимир Михайлович вручив грамоти й подяки засновнику та почесному президенту Асоціації українських германістів Тетяні Комарницькій, нинішньому президентові Асоціації Аллі Паславській, доцентові кафедри німецької філології Наталії Петращук та професору Ульмського університету Ріхардові Бруннеру від імені Департаменту освіти і науки Львівської ОДА.
“20 років тому з’явилася ідея заснування Асоціації германістів України. Сьогодні хочу подякувати всім, хто підтримав цю ініціативу та співпрацює з нами. У спільній праці ми досягли багато”, – розпочав свій виступ декан факультету іноземних мов Володимир Сулим. Він склав щиру подяку засновниці Асоціації Тетяні Комарницькій, Австрійській службі академічних обмінів (ОеАD), Німецькій службі академічних обмінів (DAAD), Ґете-інституту в Україні за підтримку наших студентів за кордоном та надання їм стипендій. І на завершення декан додав: “Найважливіше, що конференції, які відбуваються у рамках Асоціації, об’єднують германістів Європи та світу, оскільки свої знання й дослідження ми ділимо один з одним, торуючи за допомогою іноземних мов шлях до Європейського союзу”.
З вітальними словами виступили й високоповажні гості з-за кордону. Так, від імені Федерального міністерства науки і досліджень (Австрія) звернулася до учасників урочистостей Єва Філіп; Флоріан Кухлер представив Інформаційний центр DAAD; Крістіне Юуен розповіла, що змінилося в Австрійській службі академічних обмінів (ОеАD) за останні роки; заступник директора та керiвник мовного вiддiлу Ґете-Інституту в Україні Петра Киппель-Майєр поділилася спогадами про зародження ідеї створення Ґете-Інституту у Львові; директор мюнхенського фонду Hanns-Seidel-Stiftung, доктор Ганс-Петер Нідермайер подякував організаторам за зустріч і можливість показати німецько-українську наукову сім’ю. Привітали присутніх професор Ульмського університету Ріхард Бруннер та професор Ерлянгського університету імені Фрідріха-Александра Штефан Шіргольц.
З вітальним словом звернувся за­ві­ду­вач найстарішої в Україні кафедри германістики, професор Львівського університету Богдан Максимчук: “Від імені кафедри німецької філології вітаю Асоціацію з 20-річчям! Ніщо так швидко не минає, як час. 20 років пройшли швидко. Кожен ювілей – це спогад і початок нового року. Те, що ми згадуємо, – це історія. А історія – це те, що показує нам минуле”. Богдан Васильович розповів про етапи становлення Асоціації, наголосивши, що “ми, германісти Львівського університету, вийшли в Європу не як “молодші колеги”, а як повноправні партнери”.
Привітала Асоціацію з ювілеєм і радник з питань освіти Центральної служби з питань освіти за кордоном при Міністерстві закордонних справ Федеративної Республіки Німеччини Елька Кізевальтер.
“Спочатку було Слово… Ця дивовижна сила, яка об’єднує нас. І вона нас об’єднала. Дякую ректорату Університету за підтримку, факультету – за те, що дбає, щоб наша Асоціація мала міжнародне визнання й консолідувала всю Україну в прагненні пізнавати німецькомовний простір”, – адресувала свою вдячність адміністрації факультету іноземних мов та ректорату Університету засновник Асоціації українських германістів і почесний її президент Тетяна Комарницька, а також склала щиру подяку всім учасникам урочистостей за активність у популяризації викладання німецької мови в школах, ВНЗ та інших освітніх і наукових інституціях.
Після урочистого відкриття конференція продовжила свою роботу в пленарних і секційних засіданнях, під час яких знав­ці німецької мови обговорили актуальні питання міжкультурної комунікації в галузі германістики.

Тетяна Шемберко
Фото Олега Вівчарика