Муза священного героїзму

Вечір пам’яті, присвячений митцям підпілля ОУН-УПА – художникові-графіку Нілові Хасевичу, поетам Мирославу Кушніру та Маркові Боєславу, “Муза священного героїзму”зібрав в Актовій залі Львівського національного університету імені Івана Франка 16 жовтня 2013 року небайдужих студентів і викладачів.

“Коли говорять гармати, музи не мовчать”, – неодноразово доводили митці слова. Взявши участь у вечорі пам’яті, молоді люди мали змогу зануритись у світ сподівань і прагнень юнаків і дівчат, якому, на жаль, не судилось здійснитися.

Зі вступним словом про Ніла Хасевича, українського художника, графіка, активного громадського діяча ОУН, виступив проректор із наукової роботи Львівської національної академії мистецтв, член Національної спілки художників України, професор Роман Яців: “Ми сьогодні присвятили цей вечір велетам духу, котрі, перебуваючи в екстремальних обставинах, змогли реалізувати себе в мистецьких проявах. Хоча умови були дійсно непосильними, проте духовний та естетичний еквівалент, створений отими митцями, – надзвичайно високий”. У виступі Романа Мироновича йшлося про Ніла Хасевича, який був бійцем підпілля й ідеологом доктрини українського націоналізму, творцем ідеї українського неостилю. Професор Роман Яців закликав молодь “завжди пам’ятати творця слави України”.

“Лише обдаровані небом люди в умовах підпілля, сидячи в бункерах, пишуть зброєю слова. Доля приписала їм смерть. Вони це дуже добре усвідомлювали, тому фіксували на папері те, що пережили. Побачили, засвідчили, вклали всю душу й передали її молодим нащадкам української державності”, – зазначив директор Інституту літературознавчих студій, професор Любомир Сеник. Лише в боротьбі нація здатна стати переможцем над ворогом, і лише глибокодухі люди можуть і мають право вести таку боротьбу. Неодноразово трагічні сторінки історії України фіксували факти, коли цвіт нашої нації платив життям за волю, свободу та справедливість. “Тож нехай ці люди живуть у нашій пам’яті завжди”, – настановою для прийдешніх поколінь прозвучали слова професора Любомира Сеника.

Уривки зі щоденника Мирослава Кушніра, поетичні твори Марка Боє­слава натхненно читали студенти Володимир Кулиняк, Андрій Матюнка, Степан Лопухін і Володимир Мельников.

Вечір пронизували героїчні пісні УПА, які прозвучали у виконанні Народної чоловічої хорової капели “Прометей”, вокального чоловічого ансамблю, а також студента історичного факультету Івана Зварчука. Хореографічні замальовки здійснив ансамбль сучасного танцю “Фентезі”.

Пам’ятними для нас залишаються слова Мирослава Кушніра: “Тільки там, де великі ідеї, – там великі герої. Лише ідея може дати життя геройське – суворе, велике, тяжке і щасливе…”.

Тетяна ШЕМБЕРКО
Фото Олега ВІВЧАРИКА