Книга, що демонструє єдність

«Етапною роботою, яка засвідчує історію в подіях і персоналіях» назвав Ректор Університету, професор Володимир Мельник презентоване 14 жовтня 2014 року видання ІІ тому «Енциклопедії Львівського університету».
Модератор презентації – директор Наукової бібліотеки Василь Кметь наголосив на символічному поєднанні ювілейних дат Університету, у час відзначення яких побачило світ видання «Енциклопедії Львівського університету». Цьогоріч університетська спільнота святкує 350 років від початку написання хроніки єзуїтського університету М. Велевича, 230 років від початку діяльності державного університету Йосифа ІІ, 120 років «Історії Університету» Л. Фінкеля, 15 років від часу присвоєння Університету статусу «національного».
Про ідею створення університетського енциклопедичного видання розповів один із ініціаторів проекту, заступник голови редколегії, декан історичного факультету, професор Роман Шуст. Роман Мар’янович поділився спогадами про роботу над підготовкою видання до друку. Декан історичного факультету висловив сподівання, що не­вдов­зі будуть видані й наступні проекти: «Ректори Львівського університету» та «Випускники Львівського університету», адже Університет, за словами професора Романа Шуста, був точкою відліку для багатьох поколінь учених.
«Велич Університету полягає передусім у мудрості. Бути мудрим, вчитися самому та навчати інших – честь для кожного і велика місія Університету», – розпочав свій виступ директор Музею історії Університету Юрій Гудима. «Вірю, що справжня енциклопедія – це передусім люди – вчителі та учні. Їх життя виявляється також у книзі, яку ми маємо змогу читати і дописувати кожним днем свого життя», – висловив своє переконання Юрій Володимирович.
Заслужений професор Університету Олег Шаблій назвав Енциклопедію «складним системним твором», в якому представлено персоналії, інституції, соціальні й наукові процеси. «Зі Львівським національним університетом імені Івана Франка пов’язані імена світочів української, австрійської, німецької, польської національностей, яких об’єднував потяг до науки», – наголосив Олег Іванович. Професор зазначив, що всі редколегії відомих йому енциклопедій очолювали справжні енциклопедисти-інтелектуали і презентоване сьогодні видання – не виняток. Слова шани та вдячності він адресував Ректорові ЛНУ ім. Івана Франка (1990-2007, 2010-2013 рр.), завідувачеві кафедри теоретичної фізики, професорові Івану Вакарчуку.
Автор найбільшої кількості статей, активний учасник редколегії видання Ірина Білінська подякувала ініціаторам за цікавий проект і висловила надію, що «не одна праця ще вийде друком про історію Університету і буде прославляти нашу альма-матер».
У час, коли Україна тримає оборону фронту на східному кордоні, важливим є інтелектуальний фронт держави, який передусім захищають університетські спільноти.
Про потребу розширення й про­дов­ження праці над висвітленням невідомих нам досі сторінок історії Університету, над систематизацією й осмисленням зібраного документального матеріалу йшлося у виступі доцента механіко-математичного факультету Ярослава Притули. «Енциклопедія Університету є дискретним відображенням, а на часі у нас – інтегральні огляди за певними освітніми й науковими напрямами», – резюмував Ярослав Григорович.
З вітальним словом до учасників урочистого засідання звернувся заступник голови правління ПАТ «Кредобанк» Дам’ян Раґан, який висловив своє захоплення ідеєю видання і наголосив на потребі продовження проекту. Варто зазначити, що ПАТ «Кредобанк» забезпечив фінансову підтримку виходу у світ цієї «Книги Пам’яті Університету».
«Енциклопедія Львівського університету» у двох томах – це 5454 статті, 4571 ілюстрація, 3 карти, 5 таблиць, 1691 сторінка, які своєю множинністю демонструють єдність нашої університетської спільноти.

Тетяна Шемберко
Фото Олега Вівчарика

Категорія: № 2, жовтень 2014 р.