Каменяр: Інформаційно-аналітичний часопис Львівського національного університету імені Івана Франка

Діалог із дипломатами

Упродовж листопада в рамках своїх офіційних візитів до Львова посли Канади, Швеції, Австрії й Америки відвідали наш Університет. Під час зустрічей зі студентами і працівниками ЛНУ ім. Івана Франка амбасадори висловили міркування щодо політичної ситуації в Україні й обговорити основні вектори міжнародної допомоги Україні.
Посол Канади в Україні Роман Ващук 3 листопада 2014 р. зустрівся з адміністрацією та студентами нашого Університету. Під час зустрічі йшлося про спільні українсько-канадські освітні програми та академічні обміни, про реакцію громадян Канади на суспільно-політичні події в Україні та про перспективи реформування ООН. 
«Імідж країни базується на міжособистісних відносинах і творить його кожен із нас», – сказав Посол Канади. Відтак, Роман Ващук порадив українським дипломатам «нарощувати свою присутність у медіа-просторі багатьох країн світу задля створення інформаційного фону успішної закордонної політики». На думку Романа Ващука, місія дипломата, зокрема, полягає у руйнуванні бар’єрів для порозуміння між державами й народами та налагодженні широкоформатного діалогу.
«Канада – країна еволюційного, а не революційного розвитку. Це мультикультурна держава, де панує толерантність до співіснування багатьох народностей», – розповів амбасадор. «Україна ж зараз має імідж кризової країни. Канада і надалі рішуче підтримуватиме український народ в його боротьбі за мир і свободу проти сусіда-агресора. Україна – це не лише проблемна держава, це передусім нові можливості для розвитку бізнесу й науки, що є взаємовигідним для потенційних партнерів», – переконаний канадський дипломат.
5 листопада в Дзеркальній залі Університету відбулася зустріч із Надзвичайним і Повноважним Послом Королівства Швеція Андреасом фон Бекератом. Амбасадор завітав до Університету вже вдруге.
Під час зустрічі з молоддю Андреас фон Бекерат наголосив на оптимізмі, який викликає потенціал нашої країни. «Минулого року я був в Україні за 15 днів до початку Майдану і я бачив одну Україну. Тепер я маю більш оптимістичні погляди – країна прагне змін і повільно, з великими зусиллями, але рухається вперед», – переконаний Посол.
Під час зустрічі Андреас Фон Бекерат розповів і про свою участь в Енергетичному форумі, який нещодавно відбувся у Києві та наголосив на тому, що Україні не обов’язково шукати альтернативних джерел газу, потрібно домовитися про зниження ціни на нього. «Швеція ніколи не змусить Україну обирати між добрими стосунками з Росією чи вільною торгівлею з ЄС», – запевнив Посол.
Варто зазначити, що гість був приємно вражений вільним володінням студентів шведською мовою. «Для Швеції важливо, щоб молоді люди були зацікавлені у вивченні шведської мови, оскільки це збільшує можливості для налагодження безбар’єрної комунікації. Ми також хочемо, щоб українці їхали у Швецію, знаходили там роботу. Щодо подальшої долі та розвитку засобів вивчення шведської мови в Україні я не можу дати остаточної відповіді, але її необхідність, як на мене, є очевидною», – сказав Андреас Фон Бекерат.
11 листопада 2014 року в Університеті відбулася зустріч Ректора Університету, професора Володимира Мельника із Надзвичайним і Повноважним Послом Австрійської Республіки в Україні Вольфом Дітріхом Хаймом, у якій взяли участь проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Марія Зубрицька, директор Австрійського центру, аташе з питань науки і освіти Посольства Республіки Австрія в Україні Андреас Венінгер.
Надзвичайний і Повноважний Посол Австрійської Республіки в Україні Вольф Дітріх Хайм зазначив, що Україна й Австрія мають багато спільного, і розповів про своє особливе ставлення саме до Львова й Університету, де він неодноразово бував.
Австрійський дипломат розповів, що дуже уважно стежить за процесами, які відбуваються в Україні, зокрема й щодо впровадження реформ і прийняття нових законів. Посол наголосив на ролі інтелектуальних спільнот у державотворчих процесах: «Дуже важливо, щоб професори та студенти брали активну участь у розвитку країни, – переконаний Вольф Дітріх Хайм. – Освіта – це один із основних рушіїв суспільного поступу, з якого варто розпочати реформування».
Під час зустрічі йшлося про досягнення українсько-австрійського співробітництва в галузі освіти, науки та культури. Варто наголосити, що впродовж останніх років реалізовано низку спільних проектів, здійснено переклади австрійських авторів українською мовою та видання двомовних літературних і наукових книг, а також проведено заходи, спрямовані на зміцнення культурно-історичних зв’язків між Україною та Австрією. Зазначимо, що випускники Львівського університету успішно працюють в австрійсько-українських компаніях і підприємствах. Завдяки зусиллям директора та працівників Представництва OeAD у Львівському національному університеті імені Івана Франка, що є відділом «OeAD-GmbH» у Відні – центральним сервісним центром з європейської та міжнародної академічної мобільності і кооперації, створено умови для доступу до інформації про освітні та дослідницькі заклади Австрії, що дає можливість студентам і науковцям Університету бути активними в міжнародних академічних обмінах.
Сторони також обговорили важливі питання, пов’язані з розширенням спе­ктру можливостей для вивчення німецької мови.
Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні Джеффрі Пайєтт 14 листопада 2014 року зустрівся з Ректором і студентами нашогоУніверситету.
Джеффрі Пайєтт розповів присутнім про свою участь у Lviv Media Forum, під час якого йшлося про драматичні події на Майдані, вулиці Інститутській у Києві, в Одесі, Криму й на сході України. «Ви є зразком відваги та втіленням ідентичності українців. Багато хто із вас, студентів, розпочинає свою кар’єру в період історичних змін. На ваших очах відбувається процес трансформації України. Саме такі ключові моменти свідчать про виникнення національної ідентичності, побудову основ демократичної держави і творення її світлого майбутнього, орієнтованого на Європу. Однак для цього необхідно змінити й політичну культуру», – поділився своїми міркуваннями Посол США.
Американський дипломат переконаний, що українці переможуть у боротьбі за свободу та європейське майбутнє. Завдання ж Сполучених Штатів Америки, за словами Джеффрі Пайєтта, полягає у тому, щоб підтримати процес реформування в Україні. Першими кроками, на його думку, мають стати реформи в енергетичній і законодавчій сферах, вочевидь, і конституційні зміни. Необхідними також є дерегуляція економіки та подолання корупції. «Ви, молоді люди, маєте відповіді на всі запитання, і Вам обирати, як змінити країну», – вважає Посол США.
«Після подій на Майдані за такий короткий час українське суспільство стало сильнішим. Україна має демократію, необхідні інститути, структуру. США прекрасно розуміють ті проблеми, які переживає ваша держава. Ми будемо партнерами у цій боротьбі і подумаємо разом, як Уряд США може ефективно допомогти Україні», – запропонував свою підтримку українцям Надзвичайний і Повноважний Посол США в Україні. Американський дипломат оптимістично окреслив своє бачення подальшої долі України і тих трансформаційних процесів, які зараз відбуваються в нашій державі, наголосивши, що для реалізації окресленого вектора руху держави потрібно здійснити велику роботу.
У рамках зустрічі відбулося активне обговорення актуальних проблемних питань, які сьогодні хвилюють українське суспільство. Студентів цікавила позиція Сполучених Штатів Америки щодо глобалізаційних процесів і міжнародних зв’язків України, Росії, Китаю та США.
На завершення діалогу зі студентами Посол пообіцяв приїхати до Університету знову, аби поділитися з молодими людьми своїм баченням державотворчих процесів в Україні. Від імені студентів і адміністрації Львівського національного університету імені Івана Франка проректор Марія Зубрицька подякувала дипломатові за візит і бажання поспілкуватися з університетською спільнотою та висловила сподівання, що такі зустрічі стануть традиційними.

Тетяна Шемберко, Ірина Кузьма