Каменяр: Інформаційно-аналітичний часопис Львівського національного університету імені Івана Франка

Україна у Великій війні: історіографічна ретроспектива

«Вірю, що правдива історія України, історія боротьби української нації з окупантами й колаборантами всіх мастей, за побудову справді незалежної Української держави буде написана і стане настільною книгою кожного чесного політика, чесного державного діяча, кожного українця», – писав професор Ярослав Дашкевич.

І тепер така книга є. Завдяки зусиллям редакційної колегії видання під керівництвом Почесного доктора Львівського університету, академіка НАН України Ігоря Юхновського вийшла друком фундаментальна праця «Україна у Великій війні 1939-1945». 
«Український патріотизм сьогодні вимірюється на фронтах війни і тим професійним відповідальним громадянським чином, коли кожен із нас дає відповідь на виклики сучасності. Тому вихід у світ цієї книги – масштабна подія не тільки в Університеті, а й у духовному й інтелектуальному житті України», – зазначив під час презентації Ректор, професор Володимир Мельник.
«Написана без гніву й упереджень, без злоби до ворогів» книга «Україна у Великій війні 1939-1945», за словами завідувача кафедри історичного краєзнавства Віктора Голубка, є не чорно-білою, а різнобарвною і багатогранною. «Сучасна війна на сході України торкнулася кожного з нас. З цієї позиції ми вже по-іншому сприймаємо презентовану книгу. Прочитавши вступ, стає зрозуміло: книга є незаангажованою, адже її писала людина, яка пройшла війну. Щоб так написати, потрібно було все це пережити й відчути на собі. У книзі подано багато історичних сюжетів, які тривалий час замовчувалися. Вона читається цікаво, бо описує життя, емоції, реакції. Книга завершується філософським осмисленням війни в історичній пам’яті українців. Від першої до останньої сторінки автори стверджують: ми, українці, не мали своєї держави, а відтак, вона для нас має бути найбільшою цінністю, і це треба усвідомити», – зазначив професор Віктор Голубко.
Книга «Україна у Великій війні 1939-1945» викликала зацікавлення не лише серед представників академічної спільноти Університету, а й серед учителів загальноосвітніх навчальних закладів м. Львова і бібліотекарів. 17 березня у головному читальному залі Наукової бібліотеки відбулася ще одна зустріч із академіком Ігорем Юхновським, у рамках якої науковець детально розповів про роботу над виданням і поділився спогадами про події, які лягли в основу книги.
«Чим була для українців Друга світова війна? Чи була вона вітчизняною? Чи трактуємо ми нашу участь у воєнних подіях лише як епізод у глобальній світовій історії? Яким чином українець мав би відповісти на питання про Волинські події 1940-43 років, чи трагедію Голокосту в Україні та в Європі? Це ті історичні моменти, які не повинні залишатися поза увагою і поза межами формування національного бачення історії. Якою була роль зовнішнього чинника в перемозі над німецьким нацизмом? Наскільки Радянський Союз був самостійним у прийнятті певних рішень і наскільки виправданими є гасла, які абсолютно присвоюють перемогу над нацизмом радянській системі, чи, радше, російському більшовизму?», ‒ із таких риторичних запитань щодо окремих суперечливих історичних фактів розпочав вступне слово директор Наукової бібліотеки Василь Кметь. Василь Федорович зазначив, що презентована книга «Україна у Великій війні 1939-1945 років» написана на основі багатьох джерел як результат переосмислення новітніх публікацій, але водночас у легкому й простому стилі викладу.
«Будь-яка війна – це велика подія в історії людства. Україна є однією із наймолодших держав у світі, яка лише останніх 25 років є незалежною. У 1991 році відбулося злиття всіх ворогуючих таборів всередині країни і було проведено референдум за незалежність України, коли більшість голосів українці віддали за створення суверенної держави. Після 1991 року ми стали нацією, а до цього моменту були лише етносом», ‒ розпочав свій виступ Почесний доктор ЛНУ ім. Івана Франка Ігор Юхновський.
Академік розповів про процес роботи над книгою та проаналізував окремі аспекти висвітлення історичних подій Другої світової війни, представлених у виданні. Професор не оминув увагою і фактів, пов’язаних із створенням Дивізії СС-Галичина, діяльністю Євгена Коновальця та ОУН-УПА. «Яка має бути національна пам’ять? Спогади. Адже ми понесли величезні втрати на фронті й вели безнадійну боротьбу за свою незалежність», ‒ зазначив Ігор Рафаїлович.
На запитання від аудиторії про те, чи має Україна сьогодні шанси перемогти країну-агресора, з якою вже майже рік воює на сході країни, Ігор Юхновський відповів: «Треба усвідомити те, що ні одна держава у світі не стала незалежною без крові. Росія – більша, сильніша й брехливіша від нас. Тому сьогодні потрібно бути як ніколи згуртованим, необхідно об’єднатися навколо всього українського. Якщо будемо спокійні й тверді в переконаннях, чесні й працелюбні, тоді переможемо».
Гортаючи сторінки презентованої книги, спадають на думку слова Олександра Довженка з кіноповісті «Україна в огні»: «О час! Великий, мудрий художник! Ти несеш на своїй палітрі не тільки сивизну нашу, чи задерті кирпи, чи короткозорість нашу, чи випадкові часом ознаки наших геройств, а щось незмірно більше, глибше і велике, що складає в блакиті майбутнього блискучої краси трагедійний портрет безсмертного нашого народу».

Тетяна Шемберко, Ірина Кузьма
 Фото Олега Вівчарика