Каменяр: Інформаційно-аналітичний часопис Львівського національного університету імені Івана Франка

«Трансатлантичні відносини в умовах конфлікту в Україні»

У Дзеркальній залі Університету 26 березня відбулась відкрита лекція директора польського офісу американського аналітичного центру «Atlantic Council» Міхала Кобоско.
Зустріч відкрила проректор із науково-педагогічної роботи та міжнародного співробітництва Марія Зубрицька, зазначивши, що в рамках проекту «Leopolis for future» з першою лекцією виступить директор польського офісу американського аналітичного центру «Atlantic Council», відомий польський журналіст Міхал Кобоско, який поділиться своїми міркуваннями про події на українсько-російському кордоні. 
Говорячи про трансатлантичні відносини різних країн світу в умовах українсько-російського конфлікту, Міхал Кобоско розповів, що після ІІ світової війни в Європі не було такого випадку, коли сусід виявляв агресію до сусіда. «У даній ситуації одна з держав-сусідів не згодна з демократичним духом і цивілізаційним вибором іншої країни», – резюмував Міхал Кобоско. «Росія переконує Європу в тому, що в Україні немає російської техніки й армії. Однак саме вона постачає свої бронетранспортери та зброю на схід України, зухвало ошукуючи світ і стверджуючи протилежне. Утім, насправді всі свідомі того, що це – неправда, адже такої зброї, яка є на Донбасі, немає жодна регулярна армія у світі», – переконаний польський журналіст.
Під час лекції директор польського офісу американського аналітичного центру «Atlantic Council» окреслив основні аспекти й загрози російської інформаційної пропаганди, яка, на його думку, чудово продумана, організована та розрахована не тільки на громадян України та Росії, а й на жителів інших країн. Міхал Кобоско зокрема зазначив, що на суспільні настрої впливає не тільки телебачення чи радіо, а також й Інтернет. «Навіть у Польщі є багато Інтернет-ресурсів, де так звані «тролі» польською мовою пишуть брехню та поширюють фейкову інформацію про події на сході України та її відносини з Росією», – сказав польський журналіст.
Міхал Кобоско закцентував увагу на тому, що, на жаль, «мінські домовленості» лідерів України, Німеччини, Франції та Росії залишилися лише декларативними. «Після «мінських домовленостей» усі побачили реальний стан речей і зрозуміли: Росія не збирається відступати й хоче захопити не тільки російськомовні території, а й ті, де поширене православ’я. Європа стурбована з цього приводу, адже є багато країн, де сповідують цю релігію», – зазначив журналіст.
Директор польського офісу американського аналітичного центру «Atlantic Council» запевнив, що Польща завжди буде підтримувати свою тверду позицію щодо продовження санкцій проти Росії.
Росія неодноразово наближалася до кордонів із європейськими країнами, порушувала їхній повітряний простір. І це, за словами Міхала Кобоско, не можна залишати без уваги. Потрібно вже сьогодні вживати застережливих заходів щодо захисту від військової агресії з боку цієї держави. «На мій погляд, дієвим кроком до припинення російської агресії стало б відокремлення Росії від Товариства всесвітніх міжбанківських фінансових телекомунікацій – мережі SWIFT. Також ми активно працюємо над питанням щодо створення загонів швидкого реагування, які б за лічені години діставалися до місця конфлікту. До слова, польські аналітики зауважили, що Росія швидше приймає рішення, ніж Європейський Союз, тому Європі потрібно зосередитися й оперативно схвалювати конструктивні рішення щодо оборони», – переконаний Міхал Кобоско. Польський журналіст зауважив, що країнам Балтії та Європи необхідно превентивно оборонятися від так званих «зелених чоловічків». За його словами, їх не обов’язково присилати ззовні, адже вони живуть і працюють усередині цих країн і є її громадянами. І це велика проблема пострадянського суспільства.
Міхал Кобоско все ж оптимістично зазначив, що Україна є суверенною та незалежною державою, включно з Кримом і східними областями. І це повинні поважати всі країни світу. «Ми прагнемо, щоб Україна стала частиною Європейського Союзу. Ми допоможемо з реформами, залучивши найкращих експертів із західних країн. Утім, спочатку Україна повинна сама собі допомогти й вийти на інший рівень розвитку», – вважає журналіст.
Під час дискусії Міхал Кобоско зауважив, що єдина країна, яку боїться Росія – це США, адже вона розуміє, що в Америки сильніша армія, новітня зброя і найкращий у світі кадровий потенціал. Окрім того, польський журналіст окреслив і ймовірну стратегію Володимира Путіна, яка полягає у вичікуванні й ескалації конфлікту. «Тож загроза «зелених чоловічків» є найбільшою передусім у країнах Балтії, а тому Європа має бути монолітною в рішеннях щодо оборони своїх кордонів», – переконаний Міхал Кобоско.

Ірина Кузьма
Фото Олега Вівчарика