Каменяр: Інформаційно-аналітичний часопис Львівського національного університету імені Івана Франка

Презентація Програми наукових обмінів імені Фулбрайта

28 вересня 2015 року у Львівському національному університеті імені Івана Франка відбулася презентація одного з найпрестижніших проектів міжнародних академічних обмінів – Програми імені Фулбрайта, який спонсорує уряд США.
Про викладання курсу «Міжнародного комерційного права» у рамках програми обмінів імені Фулбрайта розповів доктор юриспруденції Камберлендської школи права Самфордського університету (Бірмінгем, Алабама, США) Рой Гонас. Професор зазначив: «Курс розрахований на декілька тематичних лекцій із міжнародного комерційного арбітражу і спрямований на обговорення практичних питань, які виникають у цій сфері. Для того, аби студенти краще засвоїли матеріал, я використовую наочні ілюстрації, які малюю надошці. А відтак, складні питання стають легкими та доступними».
Доктор юриспруденції відзначив, що «зацікавлений у майбутньому своїх студентів». «Я 45 років є практикуючим юристом й адвокатом і знаю нюанси правничої справи. Під час занять студенти ставлять запитання, відповідають, обмінюються міркуваннями і виголошують свої судження. Таким чином, вони ніби окреслюють перспективи на подальше життя. А відтак, навчання у такий спосіб є ефективним. Тому завдяки програмі обміну імені Фулбрайта міжнародна освіта сприяє покращанню взаєморозуміння та налагодженню мережі особистісних і професійних контактів», – переконаний Рой Гонас.
«Я вперше приїхав до Львова, утім перед тим я мав нагоду відвідати офіс Програми у Києві. У Вашингтоні моя основна робота – політика і розробка проектів для програми обміну імені Фулбрайта для низки країн-учасниць», – зазначив Джо Маккормік із Державного Департаменту США, додавши, що «з погляду американських учених, українські науковці займають важливе місце серед світової академічної спільноти». «Сподіваюся, що мої розробки у рамках Програми матимуть позитивний вплив на їхнє навчання і наукові дослідження», – висловив сподівання Джо Маккормік.
Варто зазначити, щоблизько 310 000 науковців, громадських і культурних діячів, викладачів і студентів були учасниками Програми імені Фулбрайта: із них – 116 900 американських громадян і 192 800 іноземців.
В Україні Програма почала діяти з 1992 року; до 1998 року її упровадженням займалося Інформаційне Агентство США при американському посольстві; з 1998 у Києві діє окремий Офіс Програми імені Фулбрайта. Кошти на покриття витрат, пов’язаних із перебуванням американців в Україні та українців у США, виділяє американська сторона. Гроші на Програму щороку асигнує Конгрес США. З 1992 року Програма імені Фулбрайта відчутно увійшла до культурно-наукового простору України.
Витворилася спільнота її випускників із добрими традиціями, досвід кожного окремого представника якої – фулбрайтівця є своєрідним ферментом активізації інтелектуального життя в Україні. У 1999 випускники Програми імені Фулбрайта заснували Українське Фулбрайтівське товариство, що своєю діяльністю уприсутнює ідею Програми, активно впроваджує у життя фулбрайтівський досвід, набутий в американських університетах, зітканий із десятків, сотень різних напрацювань, досягнень і прагнень науковців, та базується на живому спілкуванні «від людини долюдини» й дискусійно-діалогічному обміні думками, досвід, що спонукає фулбрайтівців не тільки робити порівняння й ініціювати зміни, але й стати їх активними учасниками.
Директор Програми імені Фулбрайта в Україні Марта Коломиєць і координатор програм обміну для науковців Наталія Залуцька вкотре з приємністю відзначили, що Львів і Львівський університет має найбільшу кількість фулбрайтівців.
У рамках візиту до Львівського національного університету імені Івана Франка Джо Маккормік і Марта Коломиєць зустрілися із випускниками Програми імені Фулбрайта – проректором із науково-педагогічної роботи та міжнародної співпраці Марією Зубрицькою та директором Центру американських студій ЛНУ ім. Івана Франка Романом Калитчаком й обговорили перспективи поглиблення співпраці, зокрема щодо активного залучення американських учених і науковців до участі в відкритих лекторіях та пошуків шляхів оптимізації подальшої кооперації.
Із детальнішими умовами участі в Програмі імені Фулбрайта можна ознайомитися на сайті Програми:
http://www.fulbright.org.ua

Ірина Кузьма
Фото Олега Вівчарика