Каменяр: Інформаційно-аналітичний часопис Львівського національного університету імені Івана Франка

Посол Швеції Андреас фон Бекерат: «Cпілкуватися з молоддю – улюблена частина моєї дипломатичної роботи»

На завершення дипломатичної місії Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Швеція в Україні Андреас фон Бекерат 3 листопада зустрівся зі студентами факультету міжнародних відносин.
«Можливість виступати перед студентами, спілкуватися з українською молоддю в різних містах країни – це улюблена частина моєї дипломатичної роботи», – наголосив Андреас фон Бекерат. На основі цього досвіду він запевнив, що вважає Україну дуже перспективною державою з великим майбутнім. Бо саме енергія молоді, у силу розуму якої він вірить безапеляційно, дають підстави для оптимістичного прогнозу майбутнього Української держави.
У розмові зі студентською молоддю шведський дипломат закцентував увагу на низці актуальних питань, зокрема економічних, зовнішньо- та внутрішньополітичних викликів, що стоять перед демократією України; шляхів реформування судової системи; подолання корупції та децентралізації влади.
Посол поділився своїми роздумами про позитивні зміни в Україні впродовж останніх двох років, які він виокремив як зацікавлений спостерігач.

Склянка напівповна, а не напівпорожня

Основні чинники, на які опирається оптимізм гостя, – це сила розуму молодої генерації українців і динамізм громадянського суспільства, що стрімко розвиваються в Україні.
Дипломат розповів, що його співвітчизники часто запитують про різницю між Помаранчевою революцією і Революцією Гідності. На його переконання, відмінність – в активній позиції суспільства, яке на сьогодні є рушієм змін. Зокрема, йдеться про суспільство, що змінюється саме та свідомо і цілеспрямовано перетворює суспільно-політичний, економічний і культурний простір довкола себе.
Феномен українського волонтерства часів Майдану, а пізніше – військових дій на сході держави, на переконання Андреаса фон Бекерата, є унікальним явищем для Європи. Водночас – свідчення того, що українське суспільство, яке свідомо й добровільно взяло на себе обов’язки тилового забезпечення армії, не буде пасивним спостерігачем і в майбутньому. В Україні сформувався динамічний і дуже дієвий суспільний сегмент, який використає свої навики й унікальний набутий досвід для подальшого розвитку громадських інститутів. А це, своєю чергою, стане запорукою успіху Української держави.

Вибоїни на шляху

«Україна рухається в правильному напрямку», – наголосив Надзвичайний і Повноважний Посол Королівства Швеція в Україні. Але серед найважливіших питань, на яких слід максимально зосередити увагу, є реформа судової системи, подолання корупції та децентралізація влади. На його переконання, попри агресію і військові дії на східному кордоні, погляди суспільства перманентно мають бути сфокусованими на цих питаннях.
Корумпована система судочинства породжує в суспільстві тотальну недовіру до правосуддя як такого. А це фактор, що гальмує якісні перетворення в державі. Суспільство вимагає, аби винні в розстрілах на Майдані були покарані. Безкарною залишається і діяльність політиків, які уможливили захоплення української території агресором. І на фоні цього загальне обурення й нерозуміння викликають судові процеси над волонтерами й учасниками АТО.
Судову систему потрібно якнайшвидше реформувати, бо чинна несе загрозу для су­спіль­ства. «Політизація і корупція судової гілки влади в Україні є неприпустимими на шляху до побудови модерної європейської демократичної держави», – резюмував гість.

Рішення й відповідальність на місцях

Наступним важливим пунктом, на якому наголосив Андреас фон Бекерат, – питання децентралізації влади як дієвого механізму прийняття рішень на місцях і відповідальності за них.
«Децентралізація і федералізація – цілком відмінні речі, що не мають нічого спільного між собою», – наголосив амбасадор. Він стурбований тим, що ці поняття підмінюють і політизують. Відповідаючи на запитання студентів, гість запевнив, що, попри складну ситуацію на сході України, децентралізація влади є на часі та на користь держави. Адже рішення щодо ремонту дороги чи будівництва нової школи у Львові за логікою мають приймати у Львові, а не в Києві. А відтак, відповідальність за якість, терміни виконання робіт і фінансові витрати лягає на тих, хто приймав ці рішення.

Шукайте жінку

Шведський дипломат також звернув увагу на гендерну незбалансованість українського Парламенту. Те, що українське суспільство не використовує потенціал жінок, є, на його думку, суттєвою проблемою. І справа не у фемінізмі, а радше в диспропорції.
Половина суспільства має мати відповідну кількість місць у Парламенті, а на сьогодні «прекрасна половина» представлена лише 11% в законодавчому органі країни.
Андреас фон Бекерат, звертаючись до присутніх, порадив юнакам бути уважними щодо цього питання в майбутньому і дати можливість жінкам реалізувати свій потенціал, здібності й таланти в управлінні державою. Гендерна рівність, запевнив амбасадор, може стати запорукою успіху.

Реформа як перемога

Потреба якісних реформ в Україні наскрізною ниткою була вплетена в роздуми дипломата. Відтак, він щоразу повертався до неї, зокрема, коли відповідав на питання студентів щодо можливостей врегулювання конфлікту на Сході України, дипломат вкотре наголосив, що подолання корупції – найважливіше завдання для України.
Оскільки кремлівська агресія спрямована проти якісних змін в Україні, то успішні реформи, державні й інституційні перетворення будуть адекватною відповіддю та ударом по Кремлю. А тому закликав із подвійною силою та завзяттям працювати над реформами в країні.
«Реформуючи себе, Ви даєте відсіч і найкращу з можливих відповідей Кремлю, який саме цього й боїться», – наголосив Андреас фон Бекерат.
У цьому контексті він також застеріг щодо небезпеки популізму. Оскільки результати реформ непомітні одразу, тож вони принесуть плоди в довготерміновій перспективі, а тим часом су­спіль­не незадоволення зростатиме.
Негативними настроями суспільства спробують скористатись популісти, які обіцятимуть «все й одразу». Тому такі популістські заклики слід нейтралізовувати і бути свідомим того, що шлях реформ є нелегким. Спершу ніхто не відчуватиме вигоди від реформи, а навпаки – очевидним видаватиметься погіршення ситуації. І лише згодом її результати будуть належно оцінені.

Відповідальність за інших

Серед питань, які цікавили аудиторію, була проблема напливу в ЄС біженців зі Сирії. Амбасадор наголосив, що Європа опинилась перед серйозним викликом, а Швеція разом із Німеччиною – країни, які прийняли левову частку втікачів, відчувають його найбільший тягар. Але, незважаючи на прогнозоване збільшення кількості біженців, Андреас фон Бекерат запевнив, що політика Швеції спрямована на підтримку людей, які рятують свої життя. І шведи готові надалі допомагати тим, про кого треба подбати.
У контексті цієї проблеми гість зауважив, що в Україні не приділяють належної уваги потребам внутрішньо переміщених осіб, адже у зв’язку з військовими діями на Сході вся увага природно прикута до потреб військових. Андреас фон Бекерат наголосив, що близько півтора мільйона внутрішньо переміщених людей в Україні є на сьогодні серйозним викликом як для нашої країни, так і для Європи.

Ви потрібні Україні!

Аби дізнатись чи молодь відчуває позитивну тенденцію в подоланні корупції в державі, чи припускає можливість третього Майдану, чи має готовність після закінчення навчання виїхати за кордон Андреас фон Бекерат провів опитування серед українських студентів.
Дипломат зізнався, що кількість охочих залишити Україну його здивувала. Він порадив студентам брати участь в академічних обмінах, навчатись і практикуватись в Європі, запевнивши, що українське студентство радо приймуть в європейських університетах, однак закликав молодих людей повертатись додому зі здобутим досвідом і знаннями.
Шведський дипломат Андреас фон Бекерат переконаний, що сила розуму студентів, які здобули європейський досвід, вкрай необхідна Україні. І саме вони мають втілити мрію і вдихнути життя в оновлену Українську державу.

Анастасія Коник
Фото Олега Вівчарика