Студентський історичний турнір імені Михайла Грушевського

IMG_0161Упродовж 16–18 лютого 2016 року в Науковій бібліотеці ЛНУ ім. Івана Франка відбулася унікальна подія – вперше за ініціативи саме студентської молоді – Наукового товариства історичного факультету і Львівського медієвістичного клубу, та за підтримки викладачів історичного факультету Франкового університету було започатковано щорічний студентський історичний турнір ім. М. Грушевського. Перші змагання юних істориків відбулися в рамках відзначення 150-річного ювілею від дня народження видатного українського історика Михайла Грушевського.
«Будемо раді, якщо проведення Студентського історичного турніру ім. М. Грушевського стане доброю традицією й надалі відбуватиметься за плідної участі Київського та Львівського університетів – навчальних закладів, які стали основою для формування наукового світогляду Михайла Грушевського» – прокоментував подію заступник декана історичного факультету з наукової і навчально-виховної роботи доц. Роман Тарнавський.
Участь у турнірі взяли десять команд: п’ять команд студентів історичного факультету Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, чотири – істориків Львівського національного університету ім. Івана Франка, одна команда учнів Львівської обласної Малої академії наук, серед учасників також були представники інших факультетів. Колегію журі склали викладачі Франкового університету та працівники Наукової бібліотеки: доц. В. Кметь (голова журі), доц. Р. Сіромський, (заступник голови журі), проф. Л. Войтович, доц. Ю. Овсінський, доц. О. Файда, доц. М. Ільків-Свидницький, канд.іст.н. Л. Купин, канд.іст.н. І. Петрій, канд.іст.н. О. Седляр, доц. Р. Тарнавський, асист. І. Гілевич, доц. В. Качмар, директор Музею історії ЛНУ ім. Івана Франка Ю. Гудима, асист. І. Паршин, асист. М. Яремко, асп. Р. Вацеба, асп. Інституту українознавства О. Друздєв, асп. Львівської Політехніки Ю. Скіра, керівник секції «Історія» Львівської Малої академії наук М. Нестерович.
Упродовж трьох днів учасники турніру мали нагоду відчути себе в ролі доповідача, рецензента і опонента під час виступів своїх колег, поди­ску­тувати на різні історичні теми, поділитися науковими здобутками. Згідно із правилами переможцем оголошується команда, яка набрала найбільше балів і одержала першість у фінальній грі турніру. Отож третє місце розділили команди: «Група Іст-11» та «Ентузіасти» (ЛНУ ім. Івана Франка), «Працівники за спеціальністю» та «Мандаринки» (КНУ ім. Тараса Шевченка). Приємною несподіванкою стало друге місце у фіналі команди учнів МАН (Львівська Мала академія наук, учні 10–11 класів), яка розділила приз із групою «Semper Ante» (КНУ ім. Тараса Шевченка), «Збірною № 1» (ЛНУ ім. Івана Франка) та «Daisy Bell» (КНУ ім. Тараса Шевченка). Першість здобули дві команди – «Збірна № 2» (ЛНУ ім. Івана Франка) та «Незнайки» (КНУ ім. Тараса Шевченка).
Усі переможці отримали заохочувальні призи – добірку книг, що сприятимуть поглибленню знань та розвитку наукових інтересів юних істориків. Вручаючи відзнаки переможцям та учасникам турніру, голова журі Василь Кметь наголосив на важливості пошуку нових форм наукового спілкування серед студентської молоді, захопленої дослідженням історичного минулого – особливо, коли йдеться про таку давню й апробовану традицію, як турнір: «Подібно, як і в добу Середньовіччя, такий конкурс є найкращим випробуванням для глибини знань, витонченості розуму, логіки аргументації, а також – сміливості суджень та гіпотез». Покликаючись на власний багаторічний досвід роботи у складі всеукраїнського журі, директор Наукової бібліотеки відзначив стратегічний сенс заходу в умовах реформування гуманітарної освіти в державі.
Після закінчення турніру всі учасники мали нагоду ознайомитись зі сторінками історії найдавнішої книгозбірні України – Наукової бібліотеки ЛНУ ім. Івана Франка, а також поринути у загадковий світ стародавнього міста Лева.

Вікторія Кметь,
Відділ культурно-просвітницької роботи