Каменяр: Інформаційно-аналітичний часопис Львівського національного університету імені Івана Франка

Ян Томбінські: «Імітація політики завжди закінчується катастрофою»

2016-05-28-tobinski-14Голова Представництва Європейського Союзу в Україні, польський дипломат Ян Томбінські в рамках робочого візиту до Львова 27 травня 2016 року зустрівся зі студентами та викладачами факультету міжнародних відносин ЛНУ ім. Івана Франка. На зустрічі також були присутні голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка, та Надзвичайний і Повноважний Посол, декан факультету міжнародних відносин Маркіян Мальський.
«Сьогодні у нас є унікальна можливість поспілкуватися із найкращим дипломатом Європейського Союзу – Яном Томбінські, який уже чотири роки працює в Україні. Це людина, яка має колосальний дипломатичний досвід і є зразком високої дипломатичної школи у світі. Варто також відзначити, що всі успіхи нашої держави в напрямку євроінтеграції пов’язані з чіткою позицією, підтримкою та зусиллями саме Яна Томбінські», – представив гостя декан факультету міжнародних відносин Маркіян Мальський.
Маркіян Зіновійович відзначив вагомий вклад європейського дипломата у реформування України, а також добру традицію співпраці Яна Томбінські з Львівським університетом, а зокрема факультетом міжнародних відносин.
«Моє завдання – поділитися з Україною позитивним досвідом Польщі щодо реформування країни, напрацювання механізмів європейської інтеграції, покращення життя, а також пошуку відповідей на всі запитання, які постали перед Україною за 25 років її незалежності. Крім того, надзвичайно важливим для українських колег є усвідомлення можливості не лише практичної, але й стратегічної роботи», – розпочав розмову Ян Томбінські.
Під час зустрічі європейський дипломат окреслив основні принципи роботи, які, на його думку, є ключовими для забезпечення належних умов, необхідних для реформування країни.
«Перша передумова на початку реформаційних процесів – це гласність. Зміни не будуть тривалими й ефективними, якщо українці не зрозуміють їхньої суті. Тож сьогодні важливо щоденно вести діалог із суспільством, усвідомивши, що будь-яка допомога ззовні є дієвою лише за умови невтомної праці. Варто розповідати людям, що реформи, прописані в Угоді про Асоціацію, мають позитивний ефект для країни і її громадян, і що цей напрям підтримує Європейський Союз», – переконаний Ян Томбінські.
Розповідаючи про свій дипломатичний досвід в Україні за часів президентства Віктора Януковича, Ян Томбінські пригадав події листопада-грудня 2013 року, які передували Революції Гідності. 18 вересня 2013 року голова представництва ЄС був присутній на засіданні Уряду Миколи Азарова, на якому розглядали документ про Асоціацію України з Європейським Союзом.
«…Тодішній Голова Уряду Микола Азаров представив членам Уряду документ, зацитувавши витяг із нього. З цього стало зрозуміло, що в нього в руках – стратегічний документ Російської Федерації, її модернізаційний шлях. Аби знизити градус напруги, Микола Янович висловив упевненість і водночас безальтернативність у правильності вибору шляху, яким повинна йти Україна», – сказав європейський дипломат.
Ян Томбінський також розповів студентам про зустріч із екс-президентом України Віктором Януковичем, яка відбулася перед скасуванням процедури підписання Угоди про Асоціацію у Брюсселі.
«…Тоді Віктор Федорович добре розумів, що потрібно підписати цей документ, адже, як свідчили дані соціологічного опитування при Президентові України, 70% активного населення держави підтримувало європейський напрям української політики. Але Віктор Янукович не розумів одного – імітація політики завжди закінчується катастрофою. Між публічними словами і діями є велика різниця. А люди – набагато розумніші за політиків. Це – простий рецепт соціально-політичної кризи», – зазначив Ян Томбінські.
Під час розмови зі студентами та викладачами дипломат також розповів про можливі наслідки, які можуть бути в Україні після трансформаційних процесів. «Як саме складатиметься ситуація залежить від того, наскільки чітким буде усвідомлення майбутнього України, яке залежить передусім від самих українців, а також чи матиме підтримку суспільства процес, над яким зараз працюють дипломати», – вважає посол.
«Другою ключовою засадою роботи над реформуванням України є знищення адміністративних структур, які сприяють корупції. І третє, що потрібно зробити, – це викорінити все, що пов’язане з корупцією, яка існує на ментальному рівні. Корупція в кишені – це результат ментальної корупції. Тож, потрібно позбутися монетарної свідомості й поставити в центр уваги людину», – переконаний Ян Томбінські.
Дипломат додав, що четвертий принцип, який, як засвідчує досвід Польщі, є ефективним – філософія політичної підзвітності й демократії. «Щоденно потрібно будувати діалог із суспільством і знаходити консенсус. Я працюю в Україні згідно з цими принципами вже чотири роки», – сказав він.
Під час зустрічі зі студентами та викладачами Львівського університету, Голова Представництва Європейського Союзу в Україні відзначив особисті цікаві спостереження щодо ролі й місця українців у своїй державі.
«Коли я спілкуюся з українцями в різних куточках країни, я маю одне і те ж відчуття – ви керуєтесь принципом козацької свободи, який передався вам історично й генетично. Утім, він ще перебуває на такому собі «козацько-гайдамацько-анархістському» рівні. Це щось на кшталт «ми не готові ще працювати в структурах, ми – вільні, але тільки на своєму клаптику землі», – зазначив Ян Томбінські.
Додамо, що Голова представництва Європейського Союзу Ян Томбінський у рамках візиту до Львівського національного університету імені Івана Франка також відвідав Інформаційний центр Європейського Союзу, який функціонує на факультеті міжнародних відносин.

Ірина Онисько
Фото Олега Вівчарика