Від кристалів-гігантів до нанокристалів

IMG_5348Львівський національний університет імені Івана Франка у співпраці з департаментом освіти і науки Львівської обласної державної адміністрації, Західним науковим центром НАН України і МОН України, Комунальним закладом Львівської обласної ради «Львівська обласна Мала академія наук учнівської молоді» за сприяння Міністерства освіти і науки України вже 7 років поспіль проводить конкурс із кристалохімії для школярів загальноосвітніх навчальних закладів з усієї України.
За роки існування конкурс набув великої популярності. Цьогоріч у ньому взяли участь також учні з-за кордону, зокрема з Мексики та Великобританії. 194 школярі представляли 61 навчальний заклад із 40 населених пунктів України, зокрема з Донецької, Львівської, Одеської, Рівненської, Тернопільської областей і м. Києва.
159 школярів 1-6 класів вирощували кристали амоній дигідрогенфосфату. 35 учнів 7-11 класів підготували тези наукових спостережень на тему «Від кристалів-гігантів до нанокристалів», які у форматі стендових доповідей представили 14 травня 2016 року під час ІІ очного етапу конкурсу в Університеті.
Роботи школярів оцінювало висококваліфіковане журі, до складу якого ввійшли: професор кафедри загальної та координаційної хімії Університету Марії Кюрі-Склодовської Зофія Жончинська (м. Люблін, Польща) та представники хімічного факультету ЛНУ ім. Івана Франка – доцент кафедри неорганічної хімії Зіновія Шпирка, старший науковий співробітник, асистент кафедри неорганічної хімії Ярослав Токайчук, аспірант кафедри неорганічної хімії Олександр Сенчук і студент хімічного факультету Данило Марискевич.
Під час урочистого відкриття конкурсу з вітальними словами звернулись до учасників VII Міжнародного конкурсу школярів «Від кристалів-гігантів до нанокристалів» голова Західного наукового центру НАН України і МОН України, академік НАН України Зіновій Назарчук, заступник голови Львівської облдержадміністрації Юрій Підлісний, завідувач сектору освітньої політики Управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Володимир Мартинів і директор Львівської обласної Малої академії наук Іванна Бородчук.
На адресу оргкомітету конкурсу також надійшов вітальний адрес від заступника Міністра освіти і науки України Максима Стріхи. За словами Максима Віталійовича, Міжнародний конкурс школярів «Від кристалів-гігантів до нанокристалів» – «це інтелектуальне змагання, яке є унікальним простором для ідей, що сприяє популяризації та поширенню наукових знань у галузі хімії, дає можливість талановитим учням реалізувати свої знання та вміння, отримати натхнення до подальших досліджень і нових проектів».
Про історію заснування й традицію проведення конкурсу йшлося у виступі голови оргкомітету, члена-кореспондента НАН України, професора, проректора з наукової роботи ЛНУ ім. Івана Франка Романа Гладишевського.
Нагадаємо, що засновником конкурсу з кристалохімії для школярів був відомий учений у галузі кристалохімії, доктор хімічних наук, професор, засновник Львівської кристалохімічної школи, зас­луже­ний діяч науки України, лауреат Державної премії України в галузі науки і техніки Євген Гладишевський.
За результатами VII Міжнародного конкурсу школярів «Від кристалів-гігантів до нанокристалів» переможцями в номінації «Найбільший кристал» стали: учениця 2 класу Сколівської академічної гімназії Христина Леневич та учень 3 класу Містківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Пустомитівського району Артур Топал.
«Найякісніший кристал» цьогоріч виростили учениця 5 класу Червоноградської ЗОШ І-ІІІ ступенів №5 Анна Дубанич і учень 2 класу Зимноводівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Пустомитівського району Максим Мирка.
Переможцями в номінації «Найоригінальніший кристал» визнано учениць 1 класу КЗ «Маріупольська гімназія №2» Поліну Вовченко та Владу Донову й учня 5 класу СШ І-ІІІ ступенів №8 м. Самбора Максима Торчиновича.
Серед старшокласників уже вдруге перемогу виборола учениця 10 класу Золочівської ЗОШ І-ІІІ ступенів №4 Ірина Мартиняк.
ІІ місце посіли учень 10 класу Сокальської СШ І-ІІІ ступенів №3 Олександр Будзінський та учень 11 класу Червоноградської ЗОШ І-ІІІ ступенів №5 Юрій Дубанич, а ІІІ місце – учні 8 класу Гуртка геології Київського палацу дітей та юнацтва Богдан і Марія Івченки, учень 10 класу Дублянської ЗОШ І-ІІІ ступенів Жовківського району Богдан Макаров та учень 11 класу НВК «Школа І ступеня – гімназія» м. Львова Олександр Островський.
Під час церемонії нагородження юних хіміків учасникам конкурсу вручили грамоти кафедри неорганічної хімії ЛНУ ім. Івана Франка, а призерам – окрім грамот, дипломи департаменту освіти Львівської ОДА, кубки, премії (лише старшокласникам) та цінні подарунки від організаторів і спонсорів конкурсу.
За якісну підготовку учасників конкурсу оргкомітет відзначив учителів хімії: Дублянської ЗОШ І-ІІІ ступенів Жовківського району Тетяну Ґротт, Сокальської СШ І-ІІІ ступенів №3 Ларису Харчину, Зимноводівської ЗОШ №1 І-ІІІ ступенів Пустомитівського району Ірину Ярош, СЗШ №5 м. Червонограда Лілію Волошин, Івано-Франківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Яворівського району Оксану Окулову, Буської ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 Надію Скаковську, Містківської ЗОШ І-ІІІ ступенів Пустомитівського району Ірину Кісь і керівника гуртка геології Київського палацу дітей та юнацтва, кандидата геолого-мінералогічних наук, доцента Марину Крочак.
Справжнім сюрпризом для присутніх став концерт Народного ансамблю пісні й танцю «Черемош» Львівського національного університету імені Івана Франка.
Гості й учасники конкурсу також мали унікальну можливість оглянути виставку експонатів фондів Мінералогічного музею імені акад. Євгена Лазаренка ЛНУ ім. Івана Франка.

Тетяна Шемберко
Фото Олега Вівчарика