Каменяр: Інформаційно-аналітичний часопис Львівського національного університету імені Івана Франка

Урочисте покладання квітів до пам’ятника Каменяреві

Цьогоріч українська спільнота відзначає 160-ту річницю від дня народження Івана Франка. У день народження Каменяра, 27 серпня 2016 року, відбулося урочисте покладання квітів до його пам’ятника. У заході взяли участь керівники області, представники ЛНУ ім. Івана Франка, Львівського національного літературно-меморіального музею І. Франка, ЛОО Національної спілки письменників України та громадськості.
Під час заходу до присутніх звернувся голова Львівської обласної державної адміністрації Олег Синютка, наголосивши, що день народження Івана Франка – велике свято для всіх українців.
«Іван Франко – був, є і буде великим сином українського народу, провісником незалежності України, людиною-глибою, Каменярем, який став непорушно і непохитно на варті саме українських інтересів. Бо він – українець із діда-прадіда, бо він – українець у майбутніх поколіннях», – підкреслив Олег Синютка.
«Сьогодні ми вшановуємо великого генія, людину, яка на західноукраїнських землях несла світло, віру і дух», – зазначив під час свого виступу голова Львівської обласної ради Олександр Ганущин.
Розповівши про значення ідей Івана Франка для нинішнього покоління, заступник міського голови з питань розвитку Андрій Москаленко, наголосив, що вже багато років на площі перед Університетом під своєрідним покровительством Івана Франка гуртується активна студентська молодь. «Я пам’ятаю, скільки разів на цій площі збиралося студентство під покровом Франка і, саме ця площа підсилювала і давала розуміння того, що велич Франка підтримує розвиток, думки і дії студентства», – зауважив Андрій Москаленко.
Ректор Університету, професор Володимир Мельник підкреслив, що саме Іван Франко своєю життєтворчістю заклав ідеологію розвитку української нації, сформував ту матрицю, у ме­жах якої народжувались і розвивались державотворчі ідеї українців.
«Його формула національної ідеї полягала в тому, що кожен має відчувати себе українцем, боліти болем своєї Батьківщини, радіти її успіхам, співпереживати її невдачі, а головне – ставити свої амбіції нижче національних інте­ре­сів і не дозволяти пустопорожніми фразами закривати те найвище почуття любові до країни, яке повинно бути основою державотворення», – наголосив Ректор Університету.
За словами Володимира Петровича, для всіх українців Іван Франко є прикладом того, як треба працювати і жити задля побудови національних ідеалів й утвердження історичного поступу українства.
«Іван Франко застерігав нас, щоб ми не тішилися подарункам долі, не брали за істину поради сторонніх, а надіялися тільки на власні сили! Не шукаймо пророків у чужих батьківщинах, пророк завжди з нами, коли ми читаємо Івана Франка і дослуховуємось до його мудрих настанов!» – закликав присутніх Володимир Мельник.
Слово про Івана Франка виголосив доцент кафедри української літератури імені академіка М. Возняка Ростислав Чопик. У своєму виступі він закцентував увагу на пророчих текстах та концептах Івана Франка. За словами доповідача, Іван Франко застерігав українців від помилок, попереджав про небезпеку, якої слід чекати від північного сусіда, з Москви.
«Скільки мільйонів доль мало бути поламано, скільки кращих із кращих мало загинути, аби врешті таки дійшло те, від чого Франко застерігав ще понад століття тому. Риторично спитаю мовою їхніх ціннісних категорій: а хіба не ліпше, не вигідніше було прислухатися до своїх пророків у своїй Вітчизні, замість вестися на панацеї та брехливі обіцянки дядьків отечества чужого?» – наголосив Ростислав Чопик.
Доповідач закликав кожного вірити у краще прийдешнє нашої держави і висловив переконання, що слова Івана Франка – «Встане славна мати Україна, /Щаслива і вільна, /Від Кубані аж до Сяна-річки/ Одна, нероздільна» – також будуть пророчими.
Завершились урочистості проникливим звучанням пісні «Не пора» на слова Поета та Гімном України у спільному виконанні Народного ансамблю пісні і танцю «Черемош» та Народної чоловічої хорової капели «Прометей».
Зазначимо, що студенти Університету також вшанували пам’ять Івана Франка покладанням квітів до його могили на Личаківському кладовищі.

Олег Вівчарик, Олександра Чура