Каменяр: Інформаційно-аналітичний часопис Львівського національного університету імені Івана Франка

Проблеми модерної бібліотеки в мінливому світі

2016-09-15-forum-08Питання академічної доброчесності, адвокації, сучасних ІТ-систем, наукового супроводу й ефективних професійних комунікацій і викликів модерності стали предметом обговорення VІІ Львівського бібліотечного форуму, що проходить у межах 23-го Міжнародного книжкового «Форуму видавців у Львові» упродовж 14-17 вересня 2016 р. на базі Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка.
Під час пленарного засідання бібліо­течного форуму на тему «Філософія модерної бібліотеки» президент Української бібліотечної асоціації, директор Інституту публічного управління і кадрової політики Національної академії керівних кадрів культури і мистецтв Ірина Шевченко у своєму виступі «Виклики модерності для українських бібліотек» наголосила на важливих проблемах сьогодення. Вона також привітала всіх учасників бібліофоруму,  заанонсувавши насичену професійну програму, зокрема: проведення Міжнародної науково-практичної конференції з актуальних проблем розвитку бібліотечної справи, професійних дискусій, тренінгів і майстер-класів, вуличних адвокаційних акцій, професійних екскурсій, а також «змістовного» дозвілля.
За словами директора Наукової бібліотеки Львівського національного університету ім. Івана Франка Василя Кметя, «за сім років свого існування бібліотечний форум перетворився на стратегічний майданчик, де реалізуються нові ідеї. Йдеться, зокрема, і про питання надання Львову статусу «Міста літератури» в рамках мережі «креативних міст» ЮНЕСКО, яке розпочинали обговорювати саме тут». «Статус «Міста літератури» для Львова означає інтеграцію у світовий книжковий контекст, розвиток літературного туризму, популяризацію українських культурних набутків у світі», – переконаний Василь Федорович.
Професійна програма бібліофоруму охопила різні аспекти інформаційно-бібліотечної роботи та спонукала його учасників до зацікавленого обговорення актуальних питань.
Так, про поняття «модерність», її вплив на сучасний світ загалом і бібліотечний простір зокрема, йшлося у виступі професора Київського університету імені Бориса Грінченка, доктора філософських наук Юрія Афанасьєва, який відзначив, що за поняттям «модерність» має стояти відповідь, адекватна викликам часу.
Професор Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, доктор культурології Євгенія Більченко охарактеризувала поняття «модерну», «постмодерну» та «неомодерну» стосовно бібліотечної діяльності, а також означила бібліотеку як місце збереження національної ідентичності.
Український письменник, видавець, публіцист, громадський діяч Дмитро Капранов у своєму виступі розглянув проблеми, що постали перед сучасними бібліотеками, читачами й видавцями.
Питання використання електронних бібліотечних колекцій як інтелектуального ресурсу було розкрито у виступах гостей Форуму із Польщі та Білорусі – заступника директора Національної бібліотеки Польщі Катаржини Слазької та першого заступника директора Націо­нальної бібліотеки Білорусі, президента Білоруської бібліотечної асоціації Олени Долгополової.
Отож, уже сьомий рік поспіль бібліотекарі України та зарубіжжя традиційно збираються в місті Лева, аби взяти активну участь в обговоренні діяльності книгозбірень у новому вимірі, обмінюються досвідом, генерують нові ідеї та започатковують нові проекти.
Додамо, що організаторами VІІ Львівського бібліотечного форуму є Українська бібліотечна асоціація, ГО «Форум видавців», Наукова бібліотека Львівського національного університету ім. Івана Франка, Львівська обласна бібліотека для дітей. Захід проходить за фінансової підтримки Міністерства культури України та сприяння Посольства США в Україні.

Олена Фігель,
науково-методичний відділ
НБ ЛНУ ім. Івана Франка