18 жовтня 2016 року близько 100 науковців зібрались у Львівському національному університеті імені Івана Франка, аби детальніше дізнатись про можливості, які відкриває перед дослідниками Рамкова програма Європейського Союзу Horizon 2020, зокрема щодо особливостей підготовки проектних заявок та отримання актуальної інформації про поточні конкурси та правила участі в них.
З вітальним словом звернувся до учасників заходу Ректор, професор Володимир Мельник. Володимир Петрович наголосив на тому, що проведення інформаційного дня програми Horizon 2020 та відкриття на базі Львівського університету Національного контактного пункту – «це ті практичні кроки, які окреслюють алгоритм, як діяти, аби допомогти нашим ученим, науковим спільнотам і структурам стати безпосередніми учасниками різного роду проектів програми Horizon 2020».
Ректор відзначив виняткову роль представників Міністерства освіти і науки України, завдяки зусиллям яких минулого року Україна стала асоційованим членом програми Горизонт 2020.
«Міністерство освіти і науки України, зокрема й щодо цієї програми, здійснює не просто конструктивне керівництво, а радше оперативне управління спільно з науковим середовищем для того, аби зробити максимально можливою участь наукових структур у програмі Горизонт 2020», – зауважив Ректор Володимир Мельник.
Національний координатор національних контактних пунктів, начальник відділу міжнародного науково-технічного співробітництва Міністерства освіти і науки України Стелла Шаповал розповіла про найбільшу програму Європейського Союзу, спрямовану на фінансування досліджень та інноваційних розробок – Horizon 2020.
«Серед основних завдань програми «Горизонт 2020» – зробити Європу привабливим місцем для першокласних науковців, сприяти розвитку інноваційності та конкурентноспроможності, вирішувати найбільш гострі питання сучасного європейського суспільства, а відтак це знайшло відображення у трьох основних напрямах – передова наука, індустріальне лідерство та соціальні виклики», – зауважила Стелла Шаповал.
За словами начальника відділу міжнародного науково-технічного співробітництва МОН України, основними цілями програми є вихід європейської науки на світовий рівень, усунення перешкод до створення інновацій і надання можливостей для співпраці державних і приватних підприємств з метою проведення спільних досліджень і створення інноваційних продуктів.
У своєму виступі Стелла Шаповал зосередила увагу учасників заходу на роботі системи Національних контактних пунктів (НКП), які є основною структурою, котра надає підтримку та практичну інформацію щодо всіх аспектів участі в Horizon 2020.
«Українська система НКП була створена Міністерством освіти і науки України спільно з Національною академією наук України в грудні 2013 року і включає НКП за всіма тематичними пріоритетами й інструментами програми Horizon 2020. НКП надають персональну підтримку зацікавленим організаціям і аплікантам, що відповідають їхній тематичній галузі», – пояснила вона.
Про роботу націнальних контактних пунктів програми «Горизонт 2020», які працюють на Львівщині, йшлося у виступах координаторів Оксани Заремби (ЛНУ ім. Івана Франка), Галини Лазько та Івана Кульчицького (Національний університет «Львівська політехніка»).
Менеджер міжнародних проектів Центру соціальних інновацій Горазд Вайс (Відень, Австрія) представив модель дорожньої карти програми «Горизонт 2020» – «Від ідеї проекту до його реалізації», акцентуючи на практичних аспектах підготовки й подання проектних заявок.
Основними умовами участі в проектах, за його словами, є визначення актуальної дослідницької теми, пошуки щонайменше двох партнерів з європейських країн (країни-члена ЄС або країни, асоційованого члена програми «Горизонт 2020») і подання належно оформленої заявки англійською мовою.
Тетяна Шемберко