Німеччина, Хорватія, Франція, Туреччина, США, Канада, Швеція, Республіка Корея, Австрія, Росія, Грузія… Як Ви думаєте, що об’єднує всі ці країни? Їхні представники приїхали до Львова і стали учасниками Міжнародної літньої школи «Українська мова і країнознавство», яку вже 10 років поспіль проводить Центр україністики Львівського національного університету імені Івана Франка.
Три тижні інтенсивної української: щоденні мовні заняття, лекції, екскурсії, спілкування з нашими волонтерами на перервах… Перед нами – командою школи – завжди постає не дуже легке, але дуже важливе завдання – не лише навчити української мови, а й показати світові справжню самобутню Україну.
Як відомо, студентом школи можна стати в різному віці. Уже вкотре це успішно продемонстрували наші учасники. Вони не лише активно брали участь у заняттях і лекціях, а й стали справжніми поціновувачами національних українських танців (і не менше – національної кухні, хоча це зовсім інша історія!). Нас гостинно зустрів Музей народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького. Розмаїття культур і етнотрадицій злилося воєдино у веселому таночку, коли залунали мелодії: полька, млин, гречаники, танець із віником. Ми й досі не знаємо, які мольфари того дня розганяли хмари над Львовом, адже одразу, коли ми закінчили наші забави, по місту пройшла злива.
Старовинні львівські вулички, які дихають романтикою, подорож у сховища однієї з найстаріших бібліотек України, майстер-клас із писанкарства від талановитої мисткині Ірини Кметь, незабутні мандрівки до Крехова та Жовкви, Кам’янця-Подільського та Хотина. Адже кожна хвилина для нас і учасників школи була цінною та важливою.
Усі з нетерпінням чекали презентації проектів, адже було загадкою, що ж зацікавило, вразило, надихнуло за ці три тижні. І учасники зуміли не лише торкнутися наших сердець, а й переконали: стати частинкою України зовсім просто. Ми почули переклад шведської поезії на українську мову, дізналися, як шведи сприймають українську церкву; студенти з Кореї, які вже мали досвід служби в національній армії, порівнювали систему збройних сил України й Південної Кореї, а дехто взагалі проводив опитування на вулицях, будуючи мости порозуміння зі львів’янами. У виконанні наших чарівних студенток-кореянок «Український віночок» − це була не лише проста прикраса школи, а й символ із багатьма сенсами. Студенти з найвищим рівнем знань (хорватка, росіянин, австрієць) представили наукові проекти з вивчення української мови як іноземної. Вразили проекти про війну і мистецтво (авторка – громадянка Франції Агат-Михайлина). Ми також довідалися про те, які подібні, і часто трагічні, долі українських та корейських письменників. Кожен учасник школи побачив Львів по-своєму, відкрив Україну не лише для себе, а й дав змогу побачити нам себе збоку, адже людина інколи може не помічати важливих, хоч і очевидних речей.
Чому учасники школи приїхали в Україну та чому обрали саме Львів? Чим їх зацікавила наша культура? Це питання поставало не раз. Очевидно, що дехто має українське коріння, але таких було одиниці. Дехто вивчає українську в себе вдома, у рідному університеті. Але найбільше вражає і тішить, коли до нас приїжджають люди, для яких Україна – зовсім нова і непізнана, цікава і таємнича, а додому вони їдуть не лише з сувенірами у валізах, а й зі щирим бажанням повернутися знову.
За якими критеріями оцінюють якість літніх шкіл? Звичайно, усі, напевно, пишуть фідбеки, як модно зараз називати відгуки, ставлять оцінки за різним шкалами та зважають на всі-всі фактори… Усе це зрозуміло й очевидно. Але для мене як учасника цієї «кухні» поза кадром найвищою похвалою та знаком якості є три важливі пункти: по-перше, до нас повертаються знову і знову; по-друге, нас рекомендують друзям і по-третє, після нас починають розмовляти українською мовою!..
І якщо всі ці три тижні Львів ніби навмисне став дощовою столицею України, щоб виправдати свій статус українського туманного Альбіону, то після закінчення курсу нас знову тішить сонечко. А хіба може бути інакше, якщо усмішки, емоції та тепло Ваших сердець залишилися у Львові?..
Проректор Ярослав Гарасим під час вручення сертифікатів про успішне закінчення школи влучно наголосив, що тільки це могло стати причиною такого чудового потепління.
Ці три тижні ми прокидалися, працювали й жили в унісон, як один організм, як справжня команда. Нас об’єднала українська мова та культура. Львів таки справді відкритий для світу.
Зі Львівського національного університету імені Івана Франка – з любов’ю!
Наталія Фарина
P. S.: є ще один критерій якості літніх шкіл, про який я не написала. Не знаю, наскільки він важливий та об’єктивний для потенційних учасників, але… Мені знову захотілося сісти за студентську лаву – хоча б улітку. Захотілося самій стати учасником Літньої школи. А що, хіба буває пізно вчитися?