Каменяр: Інформаційно-аналітичний часопис Львівського національного університету імені Івана Франка

“Галактичний шабаш” відбувся

Хто з нас не відчуває припливу адреналіну, коли чує слово “Хелловін”? Це свято (а для когось – обряд) поєднує і християнське, і язичницьке начала. Хелловін, або “надвечір’я Дня всіх святих” святкують проти ночі з 31 жовтня на 1 листопада.
Головний атрибут дійства – гарбуз із вирізаними рисами людського обличчя, який виконує роль лампи і в народі зветься “світильником Джека”. В американців День усіх святих асоціюється з гучними вечірками, для яких обов’язковий дрес-код, що передбачає імітацію містичних персонажів. Хлопці, зазвичай, переодягаються на графа Дракулу, малюють на обличчі сліди “свіжої крові”, зображають скелета, кажана, зомбі чи вампіра. Дівчата полюбляють костюми відьом та фей, що виглядає не менш екзотично.
Хелловін виник як суто язичницьке свято, його корені сягають давніх кельтських племен. Згідно з віруваннями західних європейців, у ніч усіх святих відчиняються двері в потойбічний світ, і духи померлих мають змогу прийти на землю й шукати собі нове тіло. Тому американці, відчиняючи двері на Хелловін, пропонують “гостям” солодощі.
У VII столітті папа Боніфацій IV наказав замінити язичницьке свято церковним. 1 листопада офіційно проголосили Днем усіх святих. Напередодні ввечері християни запалюють на цвинтарі свічки, бо, згідно з віруванням, саме цього дня душі померлих за ними спостерігають.
Яким це свято дійшло до нас? У кожного народу, як відомо, свої звичаї й обряди, тому одні Хелловін святкують, інші вважають безглуздим витрачанням часу. Але кожному принаймні раз на рік так хочеться містики…
Українська молодь уже традиційно проводить Хелловін на вечірках, маскарадах та інших розважальних заходах, де можна “пограти вар’ята”, вирядитися так, як не наважився б в іншій ситуації, і всі тебе сприйматимуть цілком адекватно. Рай для фантазії в костюмах і чиста совість щодо наслідків.
Однією з таких вечірок була святкова дискотека в клубі “Галактика”, куди нас запросили друзі. Чесно кажучи, ми не прихильники такого відпочинку, і погодилися тільки тому, бо не хотіли образити колег. Але не шкодуємо.
Насамперед вразила святкова атмосфера і веселий настрій буквально всіх довкола. Спершу все було досить спокійно, проте це затишшя – перед бурею. Розігрів та хороший грайливий настрій забезпечували учасники танцювальної групи “Атлантік”, виряджені вампірами, зомбі, чортенятами, відьмами та відьмаками, котрі вискочили на сцену, немов вихор диявольської нечисті, і розпочали дискотеку. Тоді почалася захоплива й шалена мистецька феєрія, яка приємно заскочила геть усіх. Артисти танцювали, грали свої ролі, відтворюючи одну з давніх легенд про красуню і старого графа-вампіра, котрий її вподобав і забажав одружитися. Танець зачаровував глядачів. Кульмінаційною стала мить, коли вампір наприкінці запального танцю взяв свою партнерку на руки і поніс її за куліси під гучні оплески залу.
Після такої програми ніхто не був байдужим до танцю. Дискотека тривала десь аж до третьої ночі. Тоді “галактичний” автобус відвіз усіх “учасників шабашу” до Львова.
Слід зазначити, що святковий, піднесений настрій та позитивні емоції тішили нас іще впродовж двох днів. Це був справжній Хелловін.

Олег Гордійчук, Юлія Гриценко,Студентська інформаційна мережа