Нарешті настало тепле сонячне літо, і сесія наближається до завершення. Невдовзі – довгождані канікули. Усі ми хочемо відпочити від робочих буднів, поїхати кудись подалі від тих місць, у яких цілодобово вирує наше життя. І тоді починаємо розмірковувати, яке ж місце вибрати для омріяного відпочинку. Кому, як не географам, найкраще відомі найбільш мальовничі та неповторні куточки України, у яких можна чудово провести канікули та відпустки. От що нам запропонували викладачі географічного факультету Львівського національного університету імені Івана Франка.
Асистент кафедри геоморфології і палеогеографії Юрій Зінько радить скористатися новим видом туризму – сільським туризмом (пан Юрій сам працює в цій галузі): “Пропонуємо відпочити в оселях сільських господарів, де студенти почуватимуться майже як удома. Насамперед радив би відвідати Сколівський район, адже майже в кожному селі Сколівщини є мешканці, які облаштували житло для туристів. Під час відпочинку туристи мають нагоду не лише ознайомитися з традиціями місцевих жителів, а й самі вчаться розробляти маршрути, зокрема й велосипедні, можуть сплавлятися річками. Важливо, що сільський туризм – досить недорогий, як кажуть, відпочинок “економ-класу”.
Ярослав Івах, асистент кафедри економічної і соціальної географії, радить пройти подільським маршрутом: Бережани, Підгайці, Чортків, Кам’янець-Подільський, Хотин, адже маршрут охоплює не лише замки, цікаві з культурно-історичного погляду, а й чудові природні об’єкти, наприклад, Дністровський каньйон, Товтри тощо.
Кількаденний відпочинок “для людей, яким хочеться трішки усамітнитися”, пропонує Богдана Сенчина, доцент кафедри раціонального використання природних ресурсів і охорони природи. Богдана Володимирівна зазначає, що на території Львівщини надзвичайно багато цікавих місць: “Природний заповідник “Розточчя”, Яворівський національний природний парк (особливо околиці Лелехівки – дуже затишні і своєрідні), прекрасні смереково-ялицево-букові ліси Старосамбірського і Турківського районів. Також можна чудово відпочити на Шацьких озерах, зокрема на озері Пісочному, вода якого містить частинки срібла”.
На північний захід України радить поїхати доцент кафедри геоморфології і палеогеографії Оксана Колтун. Чернігівщина, Полтавщина та Сумщина славляться величезною кількістю культурно-історичних та архітектурних пам’яток. Водночас це місця, до яких безпосередньо причетні такі видатні особистості, як Микола Гоголь, Григорій Сковорода та інші.
І наостанку – поради від Володимира Монастирського, асистента кафедри туризму: “Раджу насамперед активний відпочинок, який покращує фізичне здоров’я людини, поновлює сили організму і заспокоює душу. В Україні є прекрасні гори – Карпати, до яких нашим студентам зручно добиратися і фінансвого, і з погляду транспорту. Вважаю, що кожен житель України хоча б раз на рік має побувати в Карпатах, подихати чистим гірським повітрям, помилуватися красою та величчю гірських масивів, запозичити їхньої сили, відпочити і фізично, і психологічно. Другий вид активного відпочинку – сплав гірськими річками – Прутом, Тисою, Латорицею. На рівнинних річках, зокрема на Дністрі, можна сплавлятися на плоті, і починати бажано на території Жидачівського району, адже в цьому місці ріка досить придатна для такого сплавзасобу. Також, звісно, відпочинок, який практикують і студенти, і викладачі – на узбережжі Чорного моря, що не менш корисно для здоров’я. Вибір місця, зазвичай, залежить від фінансової спроможності. Оскільки студенти живуть на стипендію, додаткові заробітки й дотацію від батьків, то здебільшого відпочивають не у великих агломерованих центрах, а в населених пунктах, де проживання дешевше. У Криму, скажімо, найпопулярніший такий населений пункт – села Орлівка, Кача, у Миколаївській області – Рибаківка, Коблево тощо.
Відпочивайте в Україні, бо наші туристичні ресурси нічим не гірші і навіть кращі за пропоновані іноземні, адже, маючи високу рекреаційну потужність, належать до неоціненної культурно-історичної спадщини”.
Цього року до захисту було запропоновано дипломну роботу студента кафедри географії України Юрія Шивали на тему “Проблеми і перспективи розвитку туризму в Криму”. Ця дипломна робота вразила всіх – і студентів, і викладачів, адже автор виконав її на дуже високому рівні. Юрій запропонував чимало нових і цікавих місць відпочинку на півострові, про які розповів нам особисто: “Крим – перлина українського туризму. Багатство природи, історії і культури цього краю приваблюють людей з усього світу. У Криму є сотні цікавих місць та об’єктів для відвідування. Але крім найпопулярніших, таких як Ай-Петрі, Воронцовський палац, Ластівчине гніздо, Ханський палац, є менш відомі, однак неймовірно цікаві і мальовничі місцини. Наприклад, унікальні для України грязеві вулкани на Керченському півострові поблизу с. Вулканівка та поселень на північ від Керчі – неймовірно красиві пам’ятки природи, які обов’язково необхідно відвідати, перебуваючи в цих краях. Не менш чудовий – Карадазький заповідник (єдиний на території України гірський масив вулканічного походження) на території Феодосійської міської ради. Організувати гірський похід Карадагом – неймовірна пригода, яку раджу пережити кожному. Побачите неперевершені пейзажі, круті уступи в море, унікальні бухточки та скелі тощо. Перед гірським походом варто скористатися катерною екскурсією вздовж узбережжя Карадагу. Це допоможе закохатися в місцевість із перших хвилин. Відчувши велич цього природного об’єкта, побачивши його унікальні пам’ятки – Чортів палець, Золоті ворота, скелі-паски, захочете відчути світ Карадагу “зсередини”. Ці кілька цікавинок – лише крапля в океані мальовничих куточків Криму. Кожен зможе віднайти для себе щось своє. Варто лише поїхати, побачити і полюбити”.
На теренах нашої держави – безліч цікавих місць, де можна надзвичайно приємно і корисно відпочити. Потрібно лише обрати той куточок України, який найближчий до серця.
Богдана Баюнова,
Студентська інформаційна мережа