Студенти Львівського національного університету імені Івана Франка прославляють свій виш, не лише здобуваючи першість на олімпіадах різного рівня з математики, фізики, мов…, а й завойовуючи призові місця у змаганнях з різних видів спорту. І з кожним роком чемпіонів усе більше. Слава про Університет лине в усі куточки світу, а Україна для багатьох іноземців уже не є terra incognita. У цьому ювілейному номері “Каменяр” розповість про переможців останніх років, а також відомих спортсменів, які зробили значний внесок в організацію фізкультурної діяльності Університету та своїм прикладом виховали гідних наступників, представників держави на світовій арені.
Відзначати Свято Спорту стало доброю традицією у Львівському національному університеті імені Івана Франка. Студенти своїми здобутками доводять, що наполегливі, втомливі тренування, а також старання викладачів не пропадають марно. Святкування проводяться влітку, тому основне завдання – підсумувати ефективність праці впродовж навчального року. Під час минулорічної Спартакіади Університету відбувалися змагання з п’ятнадцяти видів спорту. Перемогу вибороли студентські команди механіко-математичного факультету та правничого коледжу. Другі й треті місця посіли спудеї економічного, геологічного, юридичного та філософського факультетів. Щодо Універсіади серед вищих навчальних закладів Львівщини, то наші піднялися на третю сходинку. Неабияка заслуга у цьому дзюдоїстів. На міжуніверситетських змаганнях команда з дзюдо здобула першість. В активі чоловічого складу збірної – п’ять перших позицій, чотири – других і п’ять – третіх. Не надто відстали й дівчата, які завоювали чотири перші місця і тричі піднімалися на “срібний” та “бронзовий” п’єдестали. Це восьма загальнокомандна перемога спортсменів на змаганнях такого рівня. Збірна з дзюдо також узяла участь у Всеукраїнській універсіаді, що відбулася у травні у Харкові. Бронзову нагороду здобув Сергій Гончук, тоді ще студент другого курсу геологічного факультету. Того ж року юний дзюдоїст виборов золото на етапі Кубка Європи. До речі, у змаганнях, які відбулися в Києві, взяли участь 330 спортсменів із 19 країн світу. Тож на шляху до перемоги, щоб потрапити у півфінал, “золотому” дзюдоїсту довелося здолати трьох претендентів-українців – Олександра Качалова, Романа Ядова (Київ) та Павла Голоднюка (Івано-Франківськ). “Важко було подолати хвилювання, відчував невпевненість у власних силах. Проте зміг перебороти себе”, – емоційно стверджував Сергій Гончук. У вирішальному поєдинку проти поляка Томаша Щепаняка наш дзюдоїст здобув золото. Це перша перемога молодого львів’янина на міжнародній арені. Завдяки Сергію та іншим спортсменам Україна цього року впевнено виграла медальний залік Кубка Європи серед юніорів у Києві. Загалом українці завоювали 7 золотих, 5 срібних і 9 бронзових нагород.
Прославив Батьківщину й студент, тоді ще другого курсу, історичного факультету Юрій Підківка. Він став бронзовим призером із дзюдо на Чемпіонаті світу серед спортсменів із вадами зору. На Чемпіонат у Анталію прибуло понад 300 учасників із 38 країн. “Власний виступ оцінюю доволі позитивно. Проте наступного року намагатимуся піднятися на вищі щаблі п’єдесталу”, – прокоментував “Каменяреві” чемпіон.
Серед інших дзюдоїстів Університету – Тарас Лозинський (студент філософського факультету, кандидат у майстри спорту, бронзовий призер Чемпіонату України, чемпіон Львівської області), Вікторія Шестопалова (студентка географічного факультету, майстер спорту України, чемпіонка Львівщини).
“Основний секрет успіху наших дзюдоїстів – індивідуальний підхід до кожного спортсмена. Важливо знати його сильні й слабкі сторони. Тепер маємо достойну команду завдяки сильним індивідуальностям”, – розповів тренер університетської команди з дзюдо та самбо, майстер спорту Араз Туваков.
Неабиякими здобутками пишаються й представники інших видів спорту. На останньому Святі Спорту начальник обласного управління Комітету з фізичного виховання та спорту Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України Ярослав Гаврих додав до численних нагород спудеїв ще одну грамоту. Були відзначені:
– самбо: студенти економічного та геологічного факультетів відповідно Юрій Лобась і Георгій Мелементьєв (кандидати у майстри спорту, бронзові призери Чемпіонату України), Дарія Саврась (студентка механіко-математичного факультету, майстер спорту України, бронзова призерка студентських ігор України), Світлана Брунарська (студентка факультету електроніки, кандидат у майстри спорту).
– карате: Станіслав Горуна (студент юридичного факультету, майстер спорту України міжнародного класу, переможець чотирьох міжнародних турнірів, срібний призер Гран-прі Латвії та Міжнародного турніру в Америці, переможець змагань із карате “Золота ліга Італії”), Андрій Хромушин (студент юридичного факультету, переможець чотирьох міжнародних турнірів), Ірина Камінська (студентка факультету іноземних мов, майстер спорту України, переможець трьох міжнародних турнірів);
– шахи: Андрій Вовк (студент географічного факультету, міжнародний гросмейстер, переможець Першості Німеччини серед молоді);
– стрільба з лука: Ольга Буліга (студентка філологічного факультету, майстер спорту України, чемпіонка Львівської області, бронзова призерка Чемпіонату України, чемпіонка Європи).
Маємо вже й бронзових призерів Універсіади Львівщини з плавання (I розряд). Це студентка факультету іноземних мов Галина Сидорчук і студент юридичного факультету Максим Полохайло.
Безперечно, у перемогу молодого спортсмена великі зусилля вкладають викладачі. Для студента важливо бачити приклад, майстерність і високий професіоналізм тренера, людину, яка постійно вдосконалюється, ставить перед собою вищу мету та досягає її. Цього року доцент кафедри, майстер спорту України з карате-до Юрій Яремчук активізував своїх колег до праці, виборовши золото на Чемпіонаті Європи. Гордістю Університету є й багато інших викладачів. Серед них: кандидат у майстри спорту з плавання Романа Сіренко, яка отримала золоту нагороду на змаганнях Кубка Чорного моря й дві срібні медалі на Зимовому Чемпіонаті України та Відкритому Чемпіонаті Словаччини; старший викладач Тетяна Козакова здобула золото та срібло на Кубку Чорного моря, такі ж відзнаки – у Міжнародному турнірі серед ветеранів у Будапешті, стала чемпіонкою Зимового Чемпіонату України; майстер спорту Араз Туваков також виборов золотий приз у змаганнях із плавання серед ветеранів на Зимовому Чемпіонаті України. Прикладом для наслідування для студентів, які захоплюються гирьовим спортом, є Сергій Зубков (бронзовий призер Кубка Європи та бронзовий призер міжнародного турніру пам’яті Корольова), Володимир Галевич (здобув бронзу на Чемпіонаті Львівської області). Особистим досвідом із підопічними діляться й майстри спорту Ігор Кукурудзяк (срібна нагорода на Чемпіонаті України з фріфайту), Валерій Стрельченко (срібний та бронзовий призер Першості України з волейболу серед ветеранів і переможець Міжнародного турніру до Дня захисника Вітчизни), Віра Мудра (дві золоті та одна бронзова відзнаки на Міжнародному турнірі з бадмінтону серед ветеранів “Кубок Галичини”).
Варто сказати, що на заняттях із фізкультури в Університеті студенти не лише отримують фізичне навантаження, а й розумове – слухаючи лекції з однойменної дисципліни. Насправді дуже важливо правильно займатися спортом, причому ефективно, щоб не завдати шкоди здоров’ю, а навпаки – зміцнити імунітет, загартувати тіло. Тому основне із завдань кафедри фізичного виховання і спорту, яка була створена у 1948 році, є здійснення навчальної, науково-дослідної роботи та програмно-методичне забезпечення спудеїв. У різні роки фізкультурною діяльністю керували спортсмени, військові, педагоги. Першим завідувачем був Дмитро Оббаріус, доцент, суддя вищої категорії (1963 р.), провідний фахівець із легкої атлетики. Його послідовником став кандидат педагогічних наук, доцент Михайло Прокопович. Будучи спеціалістом у галузі важкої атлетики, він видав посібник про цей вид спорту, а також брошуру “Конкурс силачів”. Продовжив наукову роботу, написавши 22 праці та монографію, наступний керівник кафедри Іоан Попеску. У 1991році на посаду завідувача кафедри призначають кандидата педагогічних наук, а згодом – доцента й професора, Володимира Осінчука. Викладач є автором майже 100 наукових і науково-методичних робіт. Він також утілював теорію у практику, тренуючи команду з міні-футболу. Студенти, врахувавши його настанови, стали переможцями Міжнародних футбольних турнірів серед команд у м. Енсхеде (1992 р.), м. Костер-Зайде та м. Нім (1996-1997 рр.). Також здобули низку інших нагород. З 2005 р. кафедру очолює доцент Романа Сіренко.
Тож студенти Університету мають гідний приклад для наслідування, тренерів із високим професіоналізмом і великим досвідом, а викладачі можуть черпати у своїх вихованців молодечий запал, енергійність, прагнення до перемог. “Каменяр” щиро вірить, що результатом подальшої співпраці спортсменів різних поколінь стане поява нових чемпіонів…
Оксана Загакайло,
студентка факультету журналістики